دکتر مرجان ثابتی » بیماری های دریچه قلب » افتادگی دریچه میترال
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

افتادگی دریچه میترال

افتادگی دریچه میترال (MVP) یک بیماری دریچه میترال است که برای اکثر افراد بی ضرر است اما اگر منجر به نارسایی شدید میترال شود، می تواند خطرناک شود. افراد مبتلا به نارسایی شدید ممکن است نیاز به تعمیر یا تعویض دریچه داشته باشند. MVP از طریق معاینه فیزیکی و اکوکاردیوگرافی تشخیص داده می شود.

افتادگی دریچه میترال چیست؟

افتادگی یا پرولاپس دریچه میترال (MVP) وضعیتی است که در آن دریچه میترال شما به سمت دهلیز چپ شما خم می‌شود. به همین دلیل است که گاهی اوقات به آن سندرم دریچه فلاپی نیز می گویند. این فلاپی ممکن است مانع از بسته شدن دریچه شما به همان اندازه که باید باشد شود.

 MVP شکل رایج بیماری دریچه میترال است و به دلیل اینکه اغلب علامتی ندارد گاهی افرادمتوجه نمی شوند که این بیماری را دارند.

عارضه اصلی  MVP نارسایی میترال است. این بدان معنی است که خون به روش اشتباه از دریچه شما نشت می کند. اگر نشت دریچه شدید باشد، ممکن است به عمل جراحی نیاز داشته باشید.

دریچه میترال چیست؟

دریچه میترال شما دری است که دهلیز چپ شما را به بطن چپ شما متصل می کند. این دو حفره قلب شما هستند که مسئول جمع آوری خون غنی از اکسیژن از ریه ها و سپس پمپاژ آن به بدن شما هستند.

دریچه میترال شما از دو فلپ قوی بافتی به نام برگچه یا کاسپ ساخته شده است. این برگه‌ها با هر ضربان قلب باز و بسته می‌شوند تا جریان خون از دهلیز چپ و داخل بطن چپ شما مدیریت شود.

افتادگی دریچه میترال نوعی بیماری دریچه میکسوماتوز است. این به این معنی است که بافت برگچه‌های دریچه میترال و آکورد شما به‌طور غیر طبیعی کشیده شده‌اند. این باعث “فلاپی” دریچه می شود که پرولاپس دریچه میترال را مشخص می کند.

آیا افتادگی دریچه میترال بیماری قلبی محسوب می شود؟

افتادگی دریچه میترال نوعی بیماری های دریچه قلب است. و بیماری های دریچه قلب در دسته بیماری های قلبی عروقی قرار می گیرند. بیماری های قلبی عروقی به هر شرایطی گفته می شود که بر قلب یا عروق خونی شما تأثیر بگذارد.

افتادگی دریچه میترال چه کسانی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

افتادگی دریچه میترال افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار می دهد. در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان دیده می شود. برخی از افراد با افتادگی دریچه میترال متولد می شوند، از جمله آنهایی که دارای اختلالات بافت همبند هستند.

عوامل خطر افتادگی دریچه میترال

پرولاپس دریچه میترال (MVP) افراد در هر سنی و هر دو جنس را تحت تاثیر قرار می دهد. با این حال، افزایش سن خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

 • شرایط خاصی با MVP مرتبط است، از جمله:
 • سابقه تب روماتیسمی
 • اختلالات بافت همبند، مانند سندرم مارفان یا سندرم اهلرز-دانلوس
 • بیماری گریوز
 • اسکولیوز و سایر مشکلات اسکلتی
 • برخی از انواع دیستروفی عضلانی

افتادگی دریچه میترال چگونه بر بدن من تأثیر می گذارد؟

افتادگی دریچه میترال ممکن است به بدن شما آسیبی نرساند. اما در برخی موارد می تواند منجر به نارسایی دریچه میترال شود که به دریچه نشتی معروف است. افرادی که پرولاپس و نارسایی دریچه میترال دارند در معرض خطر عوارض زیر هستند:

عوارض افتادگی دریچه میترال

علائم افتادگی دریچه میترال چیست؟

افتادگی دریچه میترال برای اکثر افراد علائمی ایجاد نمی کند. و کسانی که علائم دارند ممکن است به شکل شدید این بیماری مبتلا نباشند. با این حال، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اضطراب
 • فشار خونی که هنگام ایستادن خیلی پایین می آید (افت فشار خون ارتواستاتیک).
 • درد قفسه سینه
 • سرگیجه
 • خستگی
 • تپش قلب
 • میگرن

علت افتادگی دریچه میترال چیست؟

افتادگی دریچه میترال به دلیل ضعف بافت دریچه ایجاد می شود. این وضعیت به عنوان دژنراسیون میکسوماتوز شناخته می شود. همیشه مشخص نیست که چه چیزی باعث این ضعف بافت می شود.

پرولاپس دریچه میترال با چندین ژن از جمله FLNA ، DCHS1، DZIP1 و PLD1 مرتبط است.

برخی از اختلالات بافت همبند ممکن است باعث دژنراسیون میکسوماتوز شود. اینها عبارتند از سندرم مارفان، سندرم اهلرز-دانلوس و سندرم لویز-دیتز.

پرولاپس دریچه میترال چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص افتادگی دریچه میترال

افتادگی دریچه میترال (MVP) اغلب در طول یک معاینه فیزیکی معمول زمانی که پزشک شما با گوشی پزشکی به صدای قلب شما گوش می دهد، تشخیص داده می شود.

دریچه های کشیده شده می توانند هنگام بسته شدن صدای کلیک ایجاد کنند. اگر دریچه میترال خون به دهلیز چپ نشت کند، ممکن است پزشک صدای سوفل قلب یا صدای زوزه را بشنود.

این صداهای غیرطبیعی قلب ممکن است بیایند و بروند، و پزشک شما ممکن است در زمان معاینه آنها را نشنود، حتی اگر MVP داشته باشید. سایر آزمایش ها و روش ها عبارتند از:

بیماری دریچه میترال از طریق معاینه فیزیکی و آزمایشات تشخیص داده می شود.

معاینه بدنی

پزشک می تواند با گوش دادن به صدای قلب شما متوجه مشکلاتی شود به عنوان مثال اگر پرولاپس دریچه میترال دارید، پزشک صدای کلیک و به دنبال آن سوفل را می شنود. این بیماری به دلیل صدای متمایز آن “سندرم کلیک-سوفل” نیز نامیده می شود.

در طول معاینه، پزشک در مورد سابقه پزشکی و سابقه خانوادگی شما می پرسد و اگر به افتادگی دریچه میترال مشکوک شود آزمایشات دیگر را برای تأیید تشخیص توصیه می کند.

آزمایشات برای تشخیص افتادگی دریچه میترال

اکوکاردیوگرافی روش اصلی برای تشخیص MVP است. اکوکاردیوگرام از فناوری اولتراسوند برای بررسی ساختار و عملکرد قلب شما استفاده می کند. انواع مختلف تست اکو وجود دارد. ممکن است به یک یا هر دو نوع زیر نیاز داشته باشید:

 • اکوکاردیوگرافی ترانس توراسیک: این شکل سنتی است که بسیاری از مردم با آن آشنا هستند. در این روش  الکترودها (برچسب های کوچک) را روی سینه شما قرار می گیرد. سپس پزشک یک مبدل اولتراسوند روی نواحی مختلف قفسه سینه شما قرار می دهد. این فرآیند تصاویری از دریچه ها و حفره های قلب شما ارائه می دهد.
 • اکوکاردیوگرافی (اکو): مفیدترین تست برای تشخیص افتادگی دریچه میترال است. این آزمایش بدون درد از امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر متحرک از قلب شما استفاده می کند که اندازه، شکل و عملکرد حفره ها و دریچه های قلب شما را نشان می دهد. اکو می تواند پرولاپس فلپ های دریچه میترال و جریان برگشتی خون را از طریق دریچه نشتی نشان دهد.
 • در طی این روش شما ورزش می‌کنید یا داروهایی را مصرف می‌کنید که توسط پزشکتان تجویز می‌شود تا قلب‌تان به سختی کار کند و ضربان سریع داشته باشد. این آزمایش نشان می دهد که آیا جریان خون به قلب کاهش یافته است یا خیر.
 • اکوکاردیوگرافی ترانس مری: نوعی اکو است که با قرار دادن یک پروب کوچک در مری برای مشاهده دقیق دریچه میترال انجام می شود.
 • سونوگرافی داپلر: این روش بخشی از آزمایش اکو است که سرعت و جهت جریان خون در دریچه میترال را نشان می دهد.
 • اشعه ایکس: ممکن است از اشعه ایکس قفسه سینه برای جستجوی مایع در ریه ها یا برای نشان دادن بزرگ شدن قلب شما استفاده شود.
 • EKG (الکتروکاردیوگرام):  یک آزمایش ساده است که فعالیت الکتریکی قلب شما را ثبت می کند. EKG می تواند نشان دهد که قلب شما با چه سرعتی می زند و آیا ریتم آن ثابت یا نامنظم است. این آزمایش همچنین قدرت و زمان سیگنال های الکتریکی را هنگام عبور از قلب شما ثبت می کند.
علت افتادگی دریچه میترال

درمان افتادگی دریچه میترال چگونه است؟

بسیاری از افراد مبتلا به فرم خفیف افتادگی دریچه میترال نیازی به درمان ندارند. پزشک ممکن است بتا بلوکرها را برای مدیریت علائمی مانند سرگیجه یا تپش قلب تجویز کنند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی یا سابقه سکته در گذشته دارید، ممکن است نیاز به مصرف داروهای ضد انعقاد (رقیق کننده های خون) داشته باشید.

برخی از افراد مبتلا به MVP نیاز به جراحی دارند. دو گزینه اصلی جراحی وجود دارد:

 • تعمیر دریچه میترال. جراح شما دریچه شما را تعمیر می کند تا به بهبود عملکرد طبیعی آن کمک کند. این روش به شما امکان می دهد دریچه خود را حفظ کنید و از برخی خطرات و عوارض مرتبط با تعویض دریچه جلوگیری کنید.
 • تعویض دریچه میترال. برای برخی افراد، این روش بهترین یا تنها گزینه است. جراح دلیل این را به شما خواهد گفت و اینکه چه نوع دریچه هایی می توانید دریافت کنید. (مکانیکی یا بیولوژیکی).

ترمیم و جایگزینی اغلب از طریق جراحی باز سنتی انجام می شود. اما روش های کم تهاجمی نیز وجود دارد.

بهترین روش درمانی برای شما به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله:

 • سن شما.
 • سابقه سلامتی شما
 • وضعیت سلامت فعلی شما
 • این که آیا مشکلات قلبی دیگری دارید که نیاز به ترمیم دارند. گاهی اوقات، ترمیم دریچه و بای پس عروق کرونر (CABG) را می توان همزمان انجام داد.

با پزشک خود در مورد اینکه کدام روش درمانی برای شما بهتراست صحبت کنید. برای افراد بالای 80 سال جراحی ممکن است خطرناک باشد.

درمان دارویی افتادگی دریچه میترال

داروهایی به نام مسدودکننده های بتا ممکن است برای درمان تپش قلب و ناراحتی قفسه سینه در افرادی که جریان برگشتی دریچه میترال کمی دارند یا اصلاً وجود ندارد استفاده شود.

در صورت داشتن جریان برگشتی و علائم قابل توجه، پزشک ممکن است موارد زیر را تجویز کند:

 • داروهای رقیق کننده خون برای کاهش خطر تشکیل لخته خون در صورت داشتن فیبریلاسیون دهلیزی.
 • دیگوکسین برای تقویت ضربان قلب شما.
 • دیورتیک ها (قرص های مایع) برای حذف سدیم و مایع اضافی در بدن و ریه ها.
 • داروهایی مانند فلکائینید و پروکائین آمید برای تنظیم ریتم قلب شما.
 • وازودیلاتورها برای گشاد شدن رگ های خونی و کاهش بار کاری قلب شما. نمونه هایی از گشادکننده عروق ایزوسورباید دینیترات و هیدرالازین هستند.

عمل جراحی درمان افتادگی دریچه میترال

جراحی تنها در صورتی انجام می شود که دریچه میترال بسیار غیر طبیعی باشد و خون به دهلیز برگردد. هدف اصلی جراحی بهبود علائم و کاهش خطر نارسایی قلبی است.

بسته به شدت نقص دریچه میترال، ممکن است نیاز به تعمیر دریچه میترال یا تعویض دریچه میترال باشد. ترمیم دریچه میترال برای ترمیم دریچه ای است که جریان خون را در سمت چپ قلب کنترل می کند. این روش باعث می شود که فرد بافت عملکردی خود را داشته باشد و در طولانی مدت به داروهای رقیق کننده خون نیاز ندارد.

جایگزینی دریچه میترال که در این روش از یک دریچه مکانیکی یا بیولوژیکی برای جایگزینی دریچه خراب استفاده می کند. دریچه های مکانیکی ساخته دست بشر هستند و می توانند مادام العمر کار کنند، اما بیماران باید تا آخر عمر از داروهای رقیق کننده خون استفاده کنند. دریچه های بیولوژیکی نیازی به مصرف داروهای رقیق کننده خون ندارند، اما این دریچه ها با گذشت زمان ضعیف می شوند و اغلب تنها حدود 10 سال دوام می آورند.

درمان دریچه ترانس کاتتر توسط متخصصین قلب انجام می شود که دریچه های میترال نشتی را با کاشت دستگاهی با استفاده از یک کاتتر (لوله) که از طریق یک رگ خونی بزرگ وارد می شود، ترمیم می کنند

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 11 =

تماس با دکتر مرجان ثابتی