دکتر مرجان ثابتی » تشخیص و درمان » هزینه آنژیوگرافی در سال 1403
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

هزینه آنژیوگرافی در سال 1403

هزینه آنژیوگرافی عروق کرونر در بیمارستان ها و مراکز مختلف بسته به عوامل متعددی متفاوت است. این هزینه بسته به سلامتی بیمار، امکانات مورد استفاده و تجهیزات مورد نیاز برای عمل متفاوت است. اگر هر گونه دردی در بازوی چپ یا قفسه سینه ممکن است به دلیل یک بیماری قلبی زمینه‌ای رخ دهد، پزشکان انجام یک روش آنژیوگرافی قلب را توصیه می‌کنند.

هزینه آنژیوگرافی

آنژیوگرافی چیست؟

آنژیوگرافی یک روش غربالگری است که می تواند محل انسداد قلب را تشخیص دهد. تشخیص با استفاده از تصاویر بلادرنگ، پس از تزریق ماده حاجب (رنگ ید) انجام می شود. این روش اطلاعاتی را ارائه می دهد که به متخصص قلب شما کمک می کند تا بهترین مسیر را برای تشخیص و درمان تعیین کند.

انواع مختلف آنژیوگرافی شامل آنژیوگرافی عروق کرونر، آنژیوگرافی مغزی، آنژیوگرافی سر و گردن، آنژیوگرافی محیطی و آنژیوگرافی کلیه می باشد. آنژیوگرافی عروق کرونر یک روش تحقیقاتی است که از تصویربرداری برای دیدن رگ های خونی قلب شما استفاده می کند. این آزمایش معمولاً برای بررسی وجود محدودیت در جریان خون به قلب انجام می شود.

آنژیوگرافی مغزی روشی است که از رنگ مخصوصی برای ردیابی جریان خون در مغز استفاده می کند. برای آنژیوگرافی سر و گردن از رنگ و دوربین مخصوص (فلوروسکوپی) برای عکسبرداری از جریان خون در رگ خونی سر و گردن استفاده می کند.

آنژیوگرافی محیطی به شناسایی نواحی باریک یا مسدود شده در یک یا چند شریان که به اندام‌ها خون می‌دهند کمک می‌کند. آنژیوگرافی کلیه ممکن است برای ارزیابی جریان خون به کلیه ها استفاده شود.

دلایل انجام آنژیوگرافی

آنژیوگرافی برای بررسی وضعیت رگ های خونی و نحوه جریان خون در آنها استفاده می شود. آنژیوگرافی تحت بی حسی موضعی انجام می شود و می تواند برای تشخیص مشکلات جریان خون از جمله آنوریسم یا انسداد، نشان دادن درجه بیماری آترواسکلروز و جریان خون به تومورها استفاده شود.

این روش بسته به سطح عوارضی که برای هر بیمار منحصر به فرد است، ممکن است به طور متوسط 15-20 دقیقه یا تا یک ساعت طول بکشد.

چه کسانی به آنژیوگرافی نیاز دارند؟

 • پزشکان ممکن است آنژیوگرافی عروق کرونر را در شرایط پزشکی زیر توصیه کنند:
 • علائم بیماری عروق کرونر، مانند درد قفسه سینه (آنژین صدری)
 • درد قفسه سینه، فک، گردن یا بازو که با آزمایشات دیگر قابل توضیح نیست
 • نقص قلبی از بدو تولد (بیماری های مادرزادی قلب)
 • نتایج غیر طبیعی در تست استرس غیر تهاجمی قلب
 • سایر مشکلات عروق خونی
 • جراحت قفسه سینه
 • مشکل دریچه قلب که نیاز به جراحی دارد
 • علائمی که ممکن است به معنی مشکلات در جریان خون به مغز باشد که ممکن است شامل سردردهای شدید، از دست دادن حافظه، اختلال در گفتار، سرگیجه، تاری دید یا دوبینی، ضعف یا بی حسی، یا از دست دادن هماهنگی یا تعادل باشد.
 • علائم ضایعات پوستی واسکولیت رایج مانند نقاط قرمز یا بنفش، که معمولاً بیشتر روی پاها هستند یا نقاط بزرگ‌تری که شبیه کبودی‌های بزرگ، کهیر، بثورات توده‌ای خارش‌دار و توده‌های دردناک یا حساس هستند.

چرا باید برای آنژیوگرافی سریعا اقدام کنیم؟

تشخیص زودهنگام و درمان سریع می تواند خطر مرگ در اثر بیماری قلبی را کاهش دهد. پزشکان از آزمایش‌ها و روش‌های مختلفی مانند آنژیوگرافی برای شناسایی و درمان انواع بیماری‌های قلبی استفاده می‌کنند.

 پزشکان همچنین از آنژیوگرافی برای تشخیص زودهنگام مشکلات اندام های مختلف بدن برای جلوگیری از نارسایی اندام ها و شروع روش های درمانی استفاده می کنند.

در طول آنژیوگرافی، پزشک به دنبال علائم بیماری قلبی عروقی و مشکلات مربوط به ساختار عروق خونی شریانی، وریدی و مویرگی و خون در کل سیستم گردش خون می‌گردد.

آمادگی های لازم قبل از انجام آنژیوگرافی

مراحل آنژیوگرافی بین نیم ساعت تا دو ساعت طول می کشد. این بازه زمانی به پیچیدگی شرایط بیمار بستگی دارد. حداقل 5 تا 6 ساعت ناشتا بودن قبل از انجام آنژیوگرافی ضروری است. بیمارانی که رژیم مایعات دارند فقط به ۲ تا ۳ ساعت ناشتایی نیاز دارند. تخلیه مثانه قبل از شروع فرآیند واقعی ضروری است.

برای آنجام آنژیوگرافی موهای قسمت بالای ران و کشاله ران بیمار، بخشی از دست و در برخی موارد سینه تراشیده می شود. قبل از انجام آنژیوگرافی در قسمت بالای ران بی حسی تزریق می شود. یک ضد حساسیت یا آرام بخش از طریق کانولا داخل وریدی روی بازوی بیمار تزریق می شود.

یک لوله کوچک ساخته شده از پلاستیک به نام غلاف در شریان بیمار (هر شریان از کشاله ران یا مچ دست) قرار می گیرد. سپس یک کاتتر (قلع و لوله انعطاف پذیر بلند) از طریق این غلاف برای بررسی شریان وارد می شود. پزشک متخصص قلب اطمینان حاصل می کند که کاتتر دقیقاً در مکانی قرار می گیرد که نیاز به معاینه دارد. سپس یک ماده حاجب از طریق این کاتتر تزریق می شود تا اشعه ایکس مختلف به دست آید.

این به متخصص قلب کمک می کند تا در صورت وجود هرگونه انسداد در عروق کرونر، محل، تعداد، اندازه و سایر پارامترها را مشاهده کند. پس از تکمیل فرآیند، بیمار به بخش ریکاوری هدایت می شوند و از آنها خواسته می شود تا چند ساعت آرام بمانند. این به جلوگیری از خونریزی در محل برش کمک می کند.

اکثر بیماران معمولاً در همان روز عمل از بیمارستان خارج می شوند. با این حال، برخی از بیماران ممکن است نیاز به یک شب اقامت در بیمارستان داشته باشند.

دلایل انجام آنژیوگرافی

روش آنژیوگرافی عروق کرونر چگونه است؟

آنژیوگرافی یک آزمایش غربالگری تشخیصی است که پزشکان می توانند از آن برای شناسایی رگ های خونی مسدود یا باریک استفاده کنند. پزشک نحوه آماده شدن برای آنژیوگرافی را در طول قرار ملاقات قبل از عمل توضیح می دهد. در بیشتر موارد، افراد باید آزمایش را با معده خالی انجام دهند.

پزشک می تواند از آنژیوگرافی برای بررسی جریان رگ های خونی در سراسر قلب و تشخیص انسدادهایی که جریان خون را مختل می کنند استفاده کند. در طول آنژیوگرافی، پزشک به دنبال علائم بیماری قلبی عروقی و مشکلات عروق خونی در بدن شما خواهد بود. آنژیوگرافی نشان می دهد که آیا عروق کرونر تنگ شده اند یا خیر.

این روش می تواند به پزشک در تشخیص روش درمان کمک کند. اینکه شما نیاز به دارو آنژیوپلاستی یا جراحی بای پس عروق کرونر دارید. بنابراین می تواند خطر حمله قلبی را قبل از وقوع آن تشخیص دهد.

چرا هزینه آنژیوگرافی متفاوت است؟

هزینه آنژیوگرافی ازیک شهر به شهر دیگر متفاوت است. در دسترس بودن امکانات پزشکی و جایگزین های درمانی پیشرفته در شهرها متفاوت است و بر هزینه های آنژیوگرافی تأثیر می گذارد.

 بیمارستان های متعددی در شهرهای بزرگ برای بهترین مراقبت های پزشکی وجود دارد. با این حال، هزینه ها ممکن است بیشتر از حد انتظار باشد. جنبه های مختلفی وجود دارد که مستقیماً بر هزینه آنژیوگرافی تأثیر می گذارد. این عوامل مهم شامل موارد زیر است:

 1. هزینه مشاوره
 2. هزینه پذیرش
 3. وضعیت پزشکی بیمار
 4. نوع بیمارستان ومکان یا شهر آن
 5. سن بیمار
 6. منطقه عمل (از طریق رادیال یا فمورال)
 7. تست های تشخیصی اولیه
 8. هزینه مراقب های پزشکی و پرستاری در بیمارستان
 9. هر دارویی که در بیمارستان نیاز دارید
 10. هزینه جراح

آیا بیمه هزینه آنژیوگرافی را پرداخت می کند؟

بله آنژیوگرافی تحت پوشش بیمه درمانی قرار می گیرد. ساده ترین راه برای جلوگیری از هزینه های بالای پزشکی برای آنژیوگرافی داشتن بیمه درمانی است. اگر بیمه درمانی یا تکمیلی دارید، احتمالاً تحت پوشش این عمل هستید. البته باید قبل از رزرو وقت ملاقات با یک متخصص قلب ، با بیمه‌گر خود مشورت کنید.

 شما باید به شرکتی که خدمات بیمه شما را ارائه می دهد صحبت کنید که کدام بیمارستان ها هزینه های این عمل را تحت پوشش قرار می دهند. این هزینه با توجه به نوع بیمه درمانی شما متفاوت است، در صورتیکه شما بیمه تکمیلی داشته باشید این هزینه به حداقل خود خواهد رسید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 54 میانگین: 3.4]
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

9 دیدگاه ها
 1. سلام هزینه سیتی آنژیو را می خواستم

  پاسخ
  • با سلام لطفا با شماره ۰۲۱۴۴۱۴۰۹۳۶ تماس بگیرید

   پاسخ
  • سلام وادب
   پدرم دست چپ وپای چپ بی حس شده دکترانژیوگرافی گردن نوشته میگه گرفتگی رگ گردن هستش ،میخاستم بدانم انژیوگرافی خطرنداره وهزینه چقدره /سن پدرم ۶۹سال/شهرکاشمر

   پاسخ
   • با سلام، شما باید مورد معاینه قرار بگیرید. برای دریافت تایم ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۱۴۰۹۳۶ تماس بگیرید.

    پاسخ
 2. شلام هزینه سیتی انژو رو میخاستم بدونم بیمه ایرانیان خدمات دارویی

  پاسخ
  • با سلام، شما باید مورد معاینه قرار بگیرید. برای دریافت تایم ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۱۴۰۹۳۶ تماس بگیرید.

   پاسخ
 3. سلام هزینه سیتی انژو رو میخاستم بدونم بیمه ایرانیان خدمات دارویی

  پاسخ
  • با شرکت بیمه مشورت کنید

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + نوزده =

تماس با دکتر مرجان ثابتی