دکتر مرجان ثابتی » تشخیص و درمان » جراحی بای پس قلب چیست و چگونه انجام می شود؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

جراحی بای پس قلب چیست و چگونه انجام می شود؟

جراحی بای پس قلب یا جراحی بای پس عروق کرونر (CABG) برای بهبود جریان خون به قلب شما استفاده می شود. یک جراح از رگ های خونی گرفته شده از ناحیه دیگری از بدن شما برای دور زدن شریان های آسیب دیده استفاده می کند.

این جراحی زمانی انجام می شود که عروق کرونر مسدود یا آسیب ببینند. این شریان ها قلب شما را با خون اکسیژن رسانی می کنند. اگر این شریان ها مسدود شده باشند یا جریان خون محدود شود، قلب به درستی کار نمی کند. این می تواند منجر به نارسایی قلبی شود.

دلایل جراحی بای پس قلب

بیشتر بخوانید:

گرفتگی عروق کرونر

دلایل جراحی بای پس قلب

جراحی بای پس علائم بیماری عروق کرونر را درمان می کند. زمانی که پلاک در داخل رگ های قلب شما ایجاد شود، مانع از رسیدن خون و اکسیژن به آن می شود.

پزشک شما ممکن است جراحی بای پس قلب را در موارد زیر پیشنهاد کند:

 • اگردرد شدید قفسه سینه دارید و دلیل آن اینست که چندین شریان خونرسانی به قلب شما مسدود شده‌اند.
 • حداقل یکی از شریان‌های کرونر شما دارای بیماری است و باعث می‌شود بطن چپ شما – محفظه‌ای که بیشتر پمپاژ خون قلب شما را انجام می‌دهد – آنطور که باید کار نکند.
 • انسدادی در شریان کرونر اصلی چپ شما وجود دارد که بیشتر خون را به بطن چپ می‌دهد.
 • شما روش های دیگری را انجام داده اید که مؤثر نبوده اند یا شریان شما دوباره باریک شده است.
 • عروق شما دچار انسداد جدیدی شده است

بیماری عروق کرونر می تواند منجر به حمله قلبی شود و باعث تشکیل لخته خون شود و جریان خون را قطع کند. جراحی بای پس می تواند سلامت شما را تقویت کند.

آمادگی برای جراحی بای پس

قبل از جراحی، آزمایش خون، اشعه ایکس قفسه سینه و نوار قلب (EKG) را انجام خواهید داد. پزشک شما همچنین ممکن است یک روش اشعه ایکس به نام آنژیوگرافی عروق کرونر انجام دهد. از یک رنگ مخصوص برای نشان دادن چگونگی حرکت خون در شریان های شما استفاده می کند.

پزشک شما در مورد تغییر در رژیم غذایی یا تغییر در نحوه استفاده از داروهای مصرفی به شما اطلاعاتی بدهد. در مورد ویتامین ها و مکمل هایی که مصرف می کنید، حتی اگر طبیعی باشند، به پزشک خود اطلاع دهید.

جراحی بای پس قلب چگونه انجام می شود؟

این جراحی بین 3 تا 6 ساعت طول می کشد. یک لوله تنفسی در دهان شما وارد می شود. این دستگاه به یک ونتیلاتور متصل است که در طول عمل و بلافاصله پس از آن به تنفس شما کمک می کند.

جراح یک برش طولانی در وسط قفسه سینه شما ایجاد می کند. سپس قفسه سینه شما را باز می کنند تا به قلب شما برسند.

تیم جراحی شما از دارو برای توقف موقت قلب شما استفاده خواهد کرد. دستگاهی به نام دستگاه قلب-ریه باعث می شود خون و اکسیژن در بدن شما جریان داشته باشد در حالی که قلب شما نمی تپد.

سپس جراح یک رگ خونی به نام پیوند را از قسمت دیگری از بدن شما مانند قفسه سینه، پا یا بازو خارج می کند. آنها یک سر آن را به آئورت، شریان بزرگی که از قلب شما خارج می شود، وصل می کنند. سپس، آنها از انتهای دیگر به شریان زیر انسداد می رسند.

پیوند مسیر جدیدی را برای خونرسانی به قلب شما ایجاد می کند. اگر چندین انسداد داشته باشید، جراح شما ممکن است در طول همان جراحی، روش های بای پس بیشتری را انجام دهد (دو بای پس، بای پس سه گانه، و غیره).

در برخی موارد، جراح ممکن است نیازی به توقف قلب شما نداشته باشد. به این روش‌های «خارج از پمپ» می‌گویند. جراح شما بهترین عمل جراحی را به شما توصیه خواهد کرد.

بهبودی پس از جراحی بای پس چگونه است؟

این یک روند تدریجی است. ممکن است بلافاصله بعد از جراحی احساس بدتری نسبت به قبل داشته باشید. ممکن است تا چند هفته بعد از جراحی گرسنه نباشید و حتی یبوست داشته باشید.

 وقتی در بیمارستان هستید ممکن است در خوابیدن مشکل داشته باشید. اگر جراح تکه ای از ورید سالم را از پای شما خارج کند، ممکن است مقداری ورم در آنجا داشته باشید. این طبیعی است.

بدن شما برای بازیابی به زمان نیاز دارد، اما هر روز احساس بهتری خواهید داشت. حدود 2 ماه طول می کشد تا بدن شما بعد از جراحی احساس بهتری داشته باشد.

در طول چند ماه اول، چندین بار به پزشک مراجعه خواهید کرد تا پیشرفت خود را پیگیری کنید. اگر علائم شما بهبود نیافت یا حال شما بدتر شد، با آنها تماس بگیرید.

با پزشک خود در مورد بهترین زمان برای بازگشت به فعالیت های عادی روزانه خود صحبت کنید. معمولاً 4 تا 6 هفته بعد می توانید پشت فرمان بنشینید، اما باید مطمئن شوید که تمرکزتان برگشته است.

برای انجام کارهای خانه سعی کنید از کارهای ساده ای که دوست دارید انجام دهید، شروع کنید. ممکن است برای مدتی پس از جراحی علاقه خود را به رابطه جنسی از دست بدهید، بنابراین ممکن است 3 ماه طول بکشد تا دوباره برای صمیمی شدن آماده شوید.

برای برگشتن به شغلتان علاوه بر توانایی فعالیت های فیزیکی، به تمرکز و اعتماد به نفس نیاز دارید. اکثر افراد می توانند پس از حدود 6 هفته کار سبک را از سر بگیرند. بعد از حدود 3 ماه باید به قدرت کامل برگردید.

شما می توانید تحت نظر پزشک یک برنامه ورزش را برای توانبخشی قلبی شروع کنید. همچنین باید درسبک زندگی و رژیم غذایی تان تغییراتی را ایجاد کنید.

خطرات جراحی بای پس قلب

خطرات جراحی بای پس قلب چیست؟

تمام جراحی ها با احتمال بروز مشکلات همراه هستند. برخی از این عوارض عبارتند از:

 • لخته های خونی که می توانند احتمال سکته مغزی، حمله قلبی یا مشکلات ریوی را افزایش دهند
 • تب
 • مشکلات ریتم قلب (آریتمی)
 • مشکلات کلیوی
 • عفونت و خونریزی در محل برش
 • از دست دادن حافظه و مشکل در تفکر واضح
 • درد
 • واکنش به بیهوشی
 • سکته
 • ذات الریه
 • مشکلات تنفسی

چیزهای زیادی بر این خطرات تأثیر می‌گذارند، از جمله سن شما، تعداد دفعات بای پس و سایر شرایط پزشکی که ممکن است داشته باشید. شما و جراحتان قبل از عمل در مورد این موارد صحبت خواهید کرد.

پس از بهبودی، علائم آنژین از بین رفته یا بسیار بهتر خواهد شد. شما می توانید فعال تر باشید و خطر حمله قلبی کمتری خواهید داشت. بهتر از همه، این جراحی می تواند سال ها به زندگی شما اضافه کند.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 1.5]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − هفت =

تماس با دکتر مرجان ثابتی