۰۲۱۴۴۱۴۰۹۳۶ info@drmarjansabeti.com
دکتر مرجان ثابتی » بیماری های قلبی » هولتر مانیتورینگ نوار قلب
مدت زمان مطالعه ۱۳ دقیقه

هولتر مانیتورینگ نوار قلب

هولتر مانیتور نوعی مانیتور قلب است که فعالیت قلب شما را در 24 یا 48 ساعت ثبت می کند. اگر ضربان قلب نامنظم یا تپش قلب دارید، اما اکو یا سایر تست ها چیزی را تشخیص نداد، مانیتور قلب می تواند به تشخیص مشکل کمک کند. انجام تست به این صورت است که در طول روز و هنگام انجام فعالیت های روزانه لازم است مانیتور هولتر پوشیده شود و به بررسی و ثبت عملکرد قلب پرداخته می شود. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در این مورد بدانید.

هولتر مانیتورینگ نوار قلب

هولتر مانیتورینگ نوار قلب عبارت است از پایشگر نوار قلب که جهت تشخیص بی نظمی و تپش قلب فرد در طول شبانه روز استفاده می شود. در این مقاله سعی نموده ایم که به توضیح جامع و مفصل پیرامون هولتر مانیتورینگ نوار قلب بپردازیم، جهت کسب اطلاعات لازم در این زمینه بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. ما را با ادامه مطلب همراهی بفرمایید.
مانیتور هولتر دستگاهی کوچک و پوشیدنی است که ریتم قلب فرد را ردیابی می کند. متخصص قلب ممکن است از بیمار بخواهد یک تا دو روز از مانیتور هولتر استفاده نماید. در این مدت، دستگاه تمام ضربان های قلب را ضبط می کند.
متخصص قلب با استفاده از اطلاعات ضبط شده در مانیتور هولتر متوجه می شود که فرد ریتم قلب دارد یا خیر. اگر نظارت استاندارد هولتر ضربان قلب نامنظم بیمار را ضبط ننماید ، متخصص قلب و عروق ممكن است مانیتور بی سیم هولتر را پیشنهاد كند كه می تواند هفته ها مورد استفاده واقع شود.
برخی از دستگاه های شخصی، مانند ساعت های هوشمند، نظارت بر الکتروکاردیوگرام را ارائه می دهند. بیمار حتما از متخصص خود باید بپرسد که آیا این گزینه برایش مناسب است یا نه.

چه زمانی هولتر مانیتورینگ تجویز می گردد؟

 • غش کردن
 • سرگیجه
 • افت فشار خون
 • خستگی و کسالت های طولانی مدت
 • تپش قلب
 • مشاهده نماید، انجام هولتر مانیتورینگ نوار قلب را برای بیمار تجویز می نماید.

هزینه هولتر مانیتورینگ

ضرورت تکرار هولتر مانیتورینگ نوار قلب


شایان ذکر است که بگوییم در صورتی که علائم مشخص شده در نتیجه تست همراه با استرس باشد و این استرس باعث بی نظمی در ضربان قلب گردد، پزشک به طور مداوم به مدت 24 تا 48 ساعت ضربان قلب را بررسی و ضبط می کند و کمک می کند که بیماری های قلبی تشخیص داده شود.

الکتروکاردیوگرام و کاربرد آن در هولتر مانیتورینگ نوار قلب


الکتروکاردیوگرام یک آزمایش کوتاه و غیرتهاجمی است که از الکترودهای چسبانده شده بر روی قفسه سینه فرد برای بررسی ریتم قلب استفاده می کند.
نکته: اگر قفسه سینه آقایان دارای موی انبوهی باشد پزشک ممکن است از آنان بخواهد که مقدار کمی مو را بتراشند تا از چسبیدن الکترودها اطمیمنان حاصل شود.
با وجود این، اغلب اوقات دستگاه الکتروکاردیوگرام هیچ بی نظمی در ریتم قلب بیمار را تشخیص نمی دهد. اگر علائم و نشانه های تشخیص دهد که ریتم قلبی گاهی اوقات نامنظم است و ممکن است باعث بیماری شود، متخصص گاهی توصیه می کند که یک مانیتور هولتر را به مدت یک روز یا کمتر استفاده نماید.
باید بگوییم که، مانیتور هولتر ممکن است بی نظمی در ریتم قلب را تشخیص دهد در حالی که دستگاه الکتروکاردیوگرام قادر به تشخیص آن نمی باشد.
اگر فرد ابتلا به بیماری قلبی باشد که خطر ریتم غیرطبیعی قلب را افزایش دهد، پزشک ممکن است که مانیتور هولتر را نیز تجویز کند. متخصص قلب حتی گاهی به بیمار پیشنهاد می دهد که یک یا دو روز از مانیتور هولتر استفاده نماید، البته اگر علائم ضربان قلب غیرطبیعی را نداشته باشد.

آیا هولتر مانیتورینگ عوارض جانبی دارد؟

پوشیدن هولتر مانیتورینگ به غیر از ناراحتی احتمالی یا تحریک پوستی در محل قرارگیری الکترود، خطرات و عوارضی قابل توجهی ندارد.
همچنین مانیتورهای هولتر اغلب تحت تأثیر سایر وسایل برقی قرار نخواهد گرفت. اما در هنگام پوشیدن از آشکارسازهای فلزی، اجاق های مایکروویو، آهن ربا، تیغ برقی و مسواک خودداری شود، زیرا این دستگاه ها می توانند سیگنال الکترودها را به مانیتور هولتر قطع نمایند. درمورد بیماری های دریچه قلب بیشتر بدانید.

در طول بستن هولتر مانیتورینگ

 • بستن هولتر مانیتورینگ هیچ گونه درد و ناراحتی ندارد، فرد می تواند در طول شبانه روز از این الکترودها و سیم ها در زیر لباس خود و یا کمربندش متصل نماید، چرا که غیرتهاجمی می باشد.
 • می توان آن را همیشه حتی موقع خواب پوشید.با بستن هولتر مانیتورینگ می توانید کارهای روزانه را انجام دهید و از متخصص قلب خود جویا شوید که چه مدت زمان لازم است که از آن استفاده کنید.
 • در اغلب مواقع می تواند بین 24 تا 48 ساعت متغیر باشد اما بستگی به بیماری یا دفعات علائم یک مشکل قلبی دارد. یک مانیتور بی سیم هولتر می تواند هفته ها کار کند.توصیه متخصص قلب و عروق بر این است که دفترچه ای داشته باشید و فعالیت های روزانه خود را در ساعت هایی که از مانیتورینگ استفاده می نماید یادداشت کنید.
 • همچنین علائمی را که در هنگام بستن بر فرد رخ می دهد، همچون: درد در ناحیه قفسه سینه، تنگی نفس یا ضربان قلب را یادداشت کند.پزشک با در دسترسی از مجموع داده های ضبط شده از فرد مانیتورهولتر به راحتی می تواند مقایسه را اعمال کند و به تشخیص و وضیعیت فرد کمک نماید.

آیا پوشیدن مانیتور دردناک است؟

نه، پوشیدن مانیتور هولتر دردناک نیست.

مانیتور هولتر چه بیماری هایی را تشخیص می دهد؟

هولتر مانیتورینگ می تواند علت موارد بیماری هایی نظیر آریتمی (اختلال در ریتم قلب)، تپش قلب و سرگیجه غیر قابل توضیح را تشخیص دهد.

ارائه‌دهنده شما همچنین می‌تواند از یک مانیتور قلب برای تعیین میزان سلامت قلب فرد استفاده کند. این موارد شامل سلامت قلب در حال دریافت اکسیژن است، درصد تاثیر داروهای قلب و بررسی ضربان قلب می باشد.

چه زمانی هولتر مانیتور توصیه نمی گردد؟

اگر برای علائم قلبی نیاز به درمان فوری دارید، هولتر مانیتور مناسب نخواهد بود. ارائه دهندگان همچنین در صورت نداشتن علائم از هولتر مانیتور برای غربالگری معمول استفاده نمی کنند.

هنگام استفاده از هولتر مانیتورینگ باید از چه فعالیت هایی اجتناب کنم؟

    بیمار در هنگام استفاده از هولتر مانیتورینگ  نباید :

 • حمام کند، دوش بگیرید یا شنا کند.
 •     جایی که اشعه ایکس دارد برود.
 •     نزدیک یک منطقه با ولتاژ بالا یا فلزیاب بروید.
 • بعد از اتمام پوشیدن مانیتور هولتر چه اتفاقی می افتد؟
 • پس از دوره 24 یا 48 ساعته ضروری است که مانیتور را به تکنسین برگردانید. تکنسین سوابق شما، از جمله موارد بازیابی شده از قلب را پردازش می کند و گزارشی را برای ارائه آماده می نماید.
هولتر مانیتورینگ

ارائه دهنده شما ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

 •     آزمایشات قلبی بیشتر
 •     داروهای قلب
 •     ضربان ساز
 •     روش کاردیوورژن برای کمک به بازگشت قلب به یک ریتم ثابت.

هولتر مانیتور 24 ساعته چیست؟

مانیتور هولتر دستگاهی است که بر اساس اصل گالوانومتر کار می‌کند تا سیگنال‌های الکتروکاردیوگرافی فردی را که مشغول انجام فعالیت‌های روزانه‌اش است، مانند نوار قلب سرپایی مداوم، ثبت کند.

هولتر مانیتور یک دستگاه کامپیوتری کوچک است که کوچکتر از یک تلفن همراه است و برای شناسایی و ضبط مداوم تمام ریتم های قلب در یک دوره 24 ساعته استفاده می شود. معمولاً 100000 ضربان قلب در روز در این دستگاه ضبط می شود. شما هولتر مانیتور را به مدت 24 ساعت استفاده می کنید تا مشکلاتی قلبی به سادگی و بدون درد تشخیص داده شود.

خطرات استفاده از هولتر مانیتور چیست؟

خطرات مرتبط با هولتر مانیتور نادر است. استفاده طولانی مدت از تکه های الکترود چسب ممکن است باعث التهاب پوست یا تحریک پوست در محل استفاده شود. ممکن است عارضه هایی بسته به بیماری فرد وجود داشته باشد.

شایع ترین ناهنجاری های تشخیص داده شده با هولتر چیست؟

شایع ترین ناهنجاری ها انقباضات زودرس مکرر بطنی (11.2%) و ضربان نابجای دهلیزی (8.4%) است.

چه آریتمی توسط هولتر مانیتور تشخیص داده می شود؟

انواع آریتمی هایی که هولتر مانیتور می تواند تشخیص دهد. فیبریلاسیون دهلیزی که معمولاً به آن آفیب گفته می شود، زمانی رخ می دهد که حفره های بالایی ضربان قلب شما به صورت پراکنده و نامنظم باشد و با حفره های پایینی قلب شما هماهنگ نباشد.

هزینه انجام هولتر مانیتورینگ

بسته به زمان مورد نیاز، دستگاه مورد استفاده، پوشش بیمه و تخصص پزشک متفاوت می باشد.

آیا نوار قلب طبیعی الزاما نشان دهنده سلامت قلب است؟

وجود نوار قلب طبیعی دلیل بر عدم بیماری قلبی نیست. اگر آزمایش شما طبیعی است اما پزشک مشکوک است که شما مشکل قلبی دارید، ممکن است توصیه کند که نوار قلب دیگر یا نوع دیگری از آزمایش را انجام دهید تا مطمئن شوید.

قبل از هولتر مانیتور چه کارهایی را نباید انجام داد؟

از استفاده از وسایل الکترونیکی با برق ولتاژ بالا خودداری کنید. (مسواک برقی، مخلوط کن، اجاق مایکروویو و غیره) تلفن همراه، پخش کننده mp3 یا هر وسیله دستی دیگری را حداقل 6 اینچ از جعبه مانیتور هولتر دور نگه دارید. از انواع سیم های برق، به خصوص سیم هایی که به برق متصل هستند، خودداری کنید.

قبل از استفاده از هولتر مانیتور در مورد چه چیزی باید سوال شود؟

اگر ارائه دهنده شما مانیتور هولتر را توصیه می کند، بپرسید:

 •     آیا من به مانیتور هولتر برای 24 یا 48 ساعت نیاز دارم؟
 •     چرا به مانیتور نیاز دارم؟
 •     چه زمانی نتایج مانیتور هولتر آماده می شود؟
 •     بر اساس نتایج مانیتور چه کاری ممکن است لازم باشد انجام دهم؟
 •     چه درمان ها یا آزمایش های دیگری ممکن است بعد از هولتر مانیتور نیاز داشته باشم؟
عوارض هولتر مانیتورینگ

کلام آخر

مانیتور هولتر تصویری از فعالیت قلب شما در 24 یا 48 ساعت ارائه می دهد. می تواند به پزشک در پیدا کردن علت مشکل قلبی را که در اکو نشان داده نمی شود، کمک کند. هنگامی که به فعالیت های عادی خود می پردازید، مانیتور هولتر را می پوشید. این به متخصص قلب و عروق شما کمک می‌کند تا بفهمد چه چیزی باعث لرزش قلب، ضربان قلب یا سرگیجه شما می‌شود. شایان ذکر است که آزمایش بدون درد است.

سوالات متداول

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 2.3]
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
 1. ا سلام. مادر من بدلیل شیمی درمانی افت پلاکت شدید حدود 30000 و گلبول سفید حدود 500 داشتن. بعد از قطع شیمی درمانی و بستری الان گلبول سفیدشون به 6000 ارسیده ولی پلاکتش حدود 38000 تا هست. مشکل ما اینه که ایشون به دلیل سکته مغزی از آکسابین 20 استفاده میکردن که بدلیل افت پلاکت دکتر دوزش رو 5 کرده. در آزمایش جدید INR=1.39 و PT=14.9 بود که دکتر بهش گفته دوز اکسابین رو 10 بکنه. با این مقدار پلاکت آیا افزایش این دوز باعث احتمال خطر خونریزی نمیشه؟ ضمنا دکتر گفته بود وقتی آکسابین میخوری نیازی به تست INR نداری. الان چطوریه که با استناد به این اعداد دوزش رو زیاد کردن؟

  پاسخ
  • در واقع در پلاکت پایینتر از پنجاه هزار باید داروهای ضد انعقاد با احتیاط فراوان استفاده بشه و باید دید در سابقه ی مادر چه چیزی هست که پزشکشون اصرار به قبول ریسک دارن

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با دکتر مرجان ثابتی