۰۲۱۴۴۱۴۰۹۳۶ info@drmarjansabeti.com
دکتر مرجان ثابتی » بیماری های قلبی » بیماری میوکاردیت یا التهاب عضله قلب چگونه درمان می شود؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بیماری میوکاردیت یا التهاب عضله قلب چگونه درمان می شود؟

میوکاردیوم یا میوکاردیت یک اصطلاح تخصصی در حوزه ی بیماری های قلبی می باشد. میوکاردیوم یا میوکاردیت به معنای ملتهب بودن عضله ی قلب است. ملتهب بودن عضله ی قلب یکی از بیماری های جدی می باشد که ممکن است تبعات بسیار زیادی از جمله حتی مرگ را به دنبال داشته باشد. هنگامی که عضلات قلب انسان ملتهب می شود در نتیجه عضلات قلب تخریب می شوند و یا می توانیم بگوییم سلول های قلبی می میرند. در این مقاله قصد داریم به میوکاردیت و بحث های پیرامون آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

عوامل بیماری میوکاردیت چیست؟

میوکاردیت علت های متفاوتی می تواند داشته باشد. نکته ای که در این جا شایان ذکر است این می باشد که میوکاردیت و پریکاردیت با هم تفاوت دارند زیرا پریکاردیت یعنی کیسه ای که قلب را در بر می گیرد دچار التهاب شود و میوکاردیت به معنای ملتهب شدن خود عضله ی قلب است.

همان طور که گفتیم ملتهب شدن عضله ی قلب تحت تاثیر عوامل مختلفی می تواند صورت بگیرد که برخی از این عوامل به شرح زیر می باشند:

عوامل عفونی

بیماری های ویروسی، باکتریایی، قارچی و انگل ها می توانند باعث میوکاردیت شوند.

واکنش های خود ایمنی

هنگامی که بیماری های ویروسی فرد را بیمار می کنند سیتوکین هایی که برای مقابله با این نوع بیماری ها در قلب تولید می شوند، می توانند موجب برانگیخته شدن خود ایمنی بدن و در نهایت منجر به ملهتب شدن قلب شوند.

وارد شدن لنفوسیت ها در قلب

یکی دیگر از عواملی که می توانند منجر به ملتهب شدن قلب شود، ورود لنفوسیت ها به قلب است.

مرگ سلول های قلب

هنگامی که سلول های عضله قلب دچار مرگ می شوند، در طی این فرآیند برخی مواد شیمیایی آزاد می شوند که این مواد شیمیایی می توانند منجر به ملتهب شدن عضله قلب شوند.

وارد شدن ائوزینوفیل ها به قلب

اگر ائوزینوفیل ها وارد عضله قلب شوند می توانند موجب ملتهب شدن قلب شوند.

بیماری های حاد عضله قلب

اگر قلب دچار یک بیماری حاد و یا شدید شود این بیماری علاوه بر این که موجب خطرات جدی برای قلب می شود، می تواند موجب ملتهب شدن عضله ی قلب نیز بشود.

بیماری های خاص

برخی از بیماری های خاص مثل لوپوس و … می توانند موجب ملتهب شدن عضله قلب شوند.

دارو ها و سموم

برخی از مواد دارویی و یا سم ها نیز می توانند منجر به میوکاردیت شوند. از جمله: مونو اکسید کربن، شیمی درمانی، گاز آرسنیک. موارد مختلف دیگر.

ایدیوپاتیک یا عامل ناشناخته

ملتهب شدن عضله ی قلب بدون هیچ دلیل مشخصی نیز می تواند ایجاد شود. می توانیم بگوییم بیش از 50 درصد مواردی که به میوکاردیت مبتلا می شوند بر اثر عامل ناشناخته می باشد، این موضوع به ویژه در کودکان شایع می باشد و میوکاردیت در بسیاری از کودکان مبتلا بدون علتی خاص است.

دکتر مرجان ثابتی متخصص قلب و عروق در تهران درمان بیماری های قلبی را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره با دکتر مرجان ثابتی و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

نکته دیگری که در این جا شایان ذکر است این می باشد که هنگامی که ملتهب شدن عضله ی قلب بدون هیچ علت خاصی رخ می دهد، می تواند به صورت حاد و یا مزمن باشد. اگر این التهاب حاد باشد علائم به سرعت در بیمار نمایان می شوند و بیمار درد را به سرعت احساس می کند. در صورت حاد بودن علائم بعد از یک الی دو هفته از بین می روند. اما اگر بیماری به صورت مزمن رخ دهد، در این حالت علائم و نشانه های بیماری به آهستگی در بیمار نمایان می شوند و به آهستگی نیز از بین می روند.

میوکاردیت چه علائمی دارد؟

ملتهب شدن عضله ی قلب یا همان میوکاردیت علائم مختلفی دارد که ممکن است در هر فرد بیماری همه یا تعدادی از این علائم نمایان شوند. علائم مهم این بیماری که عضله ی قلب دچار می کند به شرح زیر می باشند:

تنگ شدن نفس

شایع ترین علامت بیماری التهاب قلب تنگ شدن نفس می باشد. هنگامی که فرد دچار یک بیماری ویروسی می شود، در نتیجه بعد از حدود یک الی دو هفته این علامت که نشان می دهد بیمار به التهاب قلب دچار شده است بروز می آید و سیستم تنفسی بیمار را دچار مشکل می کند که در این موارد بیمار ممکن است حتی برای نفس کشیدن بهتر شبانه از خواب بیدار شود. همچنین فعالیت های ورزشی شدید و یا فعالیت های جسمی سنگین نیز موجب تنگی نفس می شوند. این علامت نیز در این دسته از افراد می تواند نشانه ای برای بیماری ملتهب شدن عضله ی قلب باشد.

خستگی مداوم و مزمن

یکی دیگر از علائم وجود بیماری التهاب قلب، خستگی مداوم می باشد. در چنین حالتی بیمار به طور مداوم احساس خستگی دارد.

تپش قلب

یکی دیگر از علامت های بیماری ملتهب شدن عضله قلب، عارضه تپش قلب می باشد. در چنین حالتی بیمار در طی روز های مداوم تپیدن قلب را با سرعت و شدت بیشتری احساس می کند.

احساس در و فشار در قفسه ی سینه

احساس فشار و درد و یا همچنین سنگینی بر روی قفسه سینه نیز می تواند علامت بیماری میوکاردیت باشد.

باد کردن و ورم پا

یکی دیگر از علائم بیماری التهاب قلب ورم کردن پا می باشد.

کاهش سطح هوشیاری به طور ناگهانی

در برخی موارد به ندرت این مورد نیز می تواند علامتی برای التهاب قلب باشد.

البته شایان ذکر است در اکثر موراد بیماری ملتهب شدن قلب بدون علامت و نشانه می باشد. همچنین نکته دیگر این می باشد که بیمار ممکن است همه علائم یا تعدادی و یا هیچکدام را دارا باشد.

بیماری میوکاردیت چگونه تشخیص داده می شود؟

همان طور که ذکر کردیم در بسیاری از موارد ملتهب شدن عضله ی قلب بدون علائم می باشد، در این صورت بهترین راه برای تشخیص انجام یکی از آزمایش های زیر می باشد:

الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب

با انجام این فرآیند توسط متخصصان قلب، الکترود هایی که به پوست وصل می شوند، می توانند فعالیت قلب را به صورت الکتریکی ثبت کنند و با امواج مخصوص بیماری های قلبی را تشخیص دهند.

اکوکاردیوگرافی

یکی دیگر از آزمایش هایی که می توان برای تشخیص التهاب قلب و یا دیگر بیماری های مربوط به قلب انجام داد، اکوکاردیوگرافی قلب می باشد. در این روش امواج صوتی با یک دستگاه مخصوص به بدن فرستاده می شوند و تصاویر مربوط را نمایان می سازند.

اشعه ایکس

در این روش متخصص قلب با تصویربرداری توسط اشعه ایکس قفسه سینه ، قلب و ریه ها را مورد سنجش قرار می دهد.

ام آر آی

در برخی موارد از این روش می توان برای تصویر برداری از عضله ی قلب و بررسی بیماری های مربوط به آن، استفاده نمود.

پیشگیری و درمان بیماری میوکاردیت

برای بیماری میوکاردیت و یا ملتهب شدن عضله ی قلب پیشگیری خاصی وجود ندارد اما این بیماری در بسیاری از موراد به صورت خود به خود درمان می شود و در برخی موارد نیز بهتر است به پزشکان متخصص در حوزه قلب مراجعه نمود.

 

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4.7]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با دکتر مرجان ثابتی