دکتر مرجان ثابتی » بیماری های قلبی » عوامل خطر بیماریهای قلبی
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

عوامل خطر بیماریهای قلبی

بیماری عروق کرونر که بیماری قلبی نیز نامیده می شود، هر ساله تقریباً علت 735،000 حمله قلبی در ایالات متحده می باشد و سالانه بیش از 630،000 آمریکایی را به کام مرگ می کشاند. طبق آمار انجمن قلب آمریکا، بیش از 7 میلیون آمریکایی در طول زندگی خود دچار حمله قلبی شده اند. از آنجایی که بیماری های قلبی بسیار شایع است و اغلب تا زمان بروز علائم خاموش است، شناخت عوامل خطر بیماری قلبی از اهمیت ویژه ایی برخوردار است. اگر شما هم نگران ابتلا به بیماری های قلبی می باشید، توصیه می گردد که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

عوامل خطر بیماری قلبی چیست؟

چندین عامل خطر برای بیماری های قلبی وجود دارد. برخی قابل کنترل هستند، برخی دیگر اینگونه نیستند. عوامل خطر غیر قابل کنترل برای بیماری های قلبی شامل موارد زیر است: جنس مذکر، سن بالا، سابقه خانوادگی بیماری قلبی، یائسگی و نژاد (آفریقایی آمریکایی ها، سرخپوستان آمریکایی، و آمریکایی های مکزیکی با احتمال بیشتری به بیماری قلبی مبتلا می شوند.) است. هنوز بسیاری از عوامل خطر برا ی بیماری های قلبی وجود دارد که می توانند کنترل شوند. با ایجاد تغییر در شیوه زندگی، می توانید خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهید. عوامل خطر قابل کنترل برای بیماری های قلبی شامل موارد زیر است:

  • سیگار کشیدن
  • LDL بالا و HDL پایین
  • فشار خون بالا کنترل نشده
  • عدم تحرک جسمی
  • چاقی (داشتن BMI بیشتر از 25)
  • دیابت کنترل نشده
  • استرس کنترل نشده، افسردگی و عصبانیت
  • رژیم غذایی نامناسب
  • مصرف الکل
بیماری قلبی

برای کاهش خطر بیماری های قلبی چه کاری می توانم انجام دهم؟

ایجاد تغییر در شیوه زندگی شما روشی اثبات شده برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی است. هر چند هیچ تضمینی وجود ندارد که سبک زندگی سالم باعث از بین رفتن بیماری های قلبی شود، اما این تغییرات مطمئناً سلامت شما را از طرق دیگر مانند سلامت جسمی و عاطفی شما بهبود می بخشد. ایجاد این تغییرات می تواند به جلوگیری از حملات قلبی و سکته های قلبی کمک کند.

روش های کاهش خطر بیماریهای قلبی

در اینجا روش هایی وجود دارد که می توانید خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهید.

سیگار کشیدن را ترک کنید.

افراد سیگاری بیش از دو برابر نسبت به افراد غیر سیگاری در معرض خطر حمله قلبی قرار دارند و در صورت بروز حمله قلبی احتمال مرگ آنها بسیار بیشتر است. سیگار کشیدن قابل پیش بینی ترین عامل خطر است. اگر سیگار می کشید، ترک کنید. بهتر است، هرگز به هیچ وجه سیگار نکشید. افراد غیر سیگاری هم که در معرض دود قرار دارند در معرض خطر هستند. می توانید در مورد تاثیر سیگار بر قلب بی

سطح کلسترول را کنترل کنید.

با افزایش کلسترول خطر ابتلا به بیماری های قلبی افزایش می یابد. میزان کل کلسترول شما باید کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد. HDL، کلسترول خوب، باید بالاتر از 40 میلی گرم در دسی لیتر در مردان و 50 میلی گرم در دسی لیتر در خانم ها باشد. و LDL در بزرگسالان سالم باید کمتر از 130 میلی گرم در دسی لیتر باشد. برای مبتلایان به دیابت ، میزان LDL باید کمتر از 100 میلی گرم در دسی لیتر باشد (برخی از متخصصان در صورت خطر بسیار زیاد ، کمتر از 70 میلی گرم در دسی لیتر را توصیه می کنند). رژیم غذایی مناسب و مصرف چربی های خوب (امگا 3) به کاهش کلسترول خون و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک می کند. همچنین ورزش منظم به کاهش کلسترول “بد” و بالا بردن کلسترول “خوب” کمک می کند. همچنین مصرف برخی از داروها برای رسیدن به کلسترول توصیه شده مورد نیاز هستند.

فشار خون بالا را کنترل کنید.

در حدود 67 میلیون نفر در ایالات متحده فشار خون بالا دارند که این امر شایع ترین عامل خطر بیماری های قلبی است. فشار خون را از طریق رژیم غذایی، ورزش، کنترل وزن، عدم مصرف نمک و در صورت لزوم مصرف داروها کنترل کنید.

دیابت را کنترل کنید.

دیابت اگر به درستی کنترل نشود، می تواند منجر به آسیب قابل توجهی به قلب، از جمله حملات قلبی و مرگ شود. دیابت را از طریق رژیم غذایی سالم، ورزش، حفظ وزن متعادل و مصرف داروهایی که پزشک تجویز می کند، کنترل کنید.

ورزش و تحرک

بسیاری از ما زندگی بی تحرکی را پشت سر می گذاریم، به ندرت ورزش می کنیم یا اصلاً ورزش نمی کنیم. افرادی که ورزش نمی کنند، در مقایسه با افرادی که حتی به میزان کم تا متوسط ​​فعالیت بدنی دارند، در آنها میزان مرگ و میر و بیماری قلبی بیشتری رخ می دهد. حتی فعالیت های اوقات فراغت مانند پیاده روی می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد. بیشتر افراد باید در اغلب روزهای هفته، 30 دقیقه ورزش کنند.

از رژیم غذایی مناسب پیروی کنید.

رژیم غذایی سالم با مقدار کم سدیم، چربی اشباع، چربی ترانس، کلسترول و قندهای تصفیه شده بخورید. سعی کنید مصرف غذاهای سرشار از ویتامین ها و سایر مواد مغذی، به ویژه آنتی اکسیدان ها، که ثابت شده است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد، افزایش دهید. همچنین غذاهای گیاهی مانند میوه و سبزیجات، آجیل و غلات سبوس دار مصرف کنید.

مراقب وزن خود باشید و آن را کنترل کنید.

وزن اضافی فشار قابل توجهی را بر قلب شما وارد کرده و چندین عامل خطر دیگر برای بیماریهای قلبی مانند دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا و تری گلیسیرید را تشدید می کند. تحقیقات نشان می دهد که چاقی خود به تنهایی خطر بیماری های قلبی را افزایش می دهد. با رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن، می توانید وزن خود را کاهش داده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهید.

استرس را مدیریت کنید.

استرس و عصبانیت کنترل نشده می تواند منجر به سکته قلبی و سکته مغزی شود. برای کاهش خطر از تکنیک های مدیریت استرس و عصبانیت استفاده کنید. استرس را با تمرین تکنیک های آرامش بخش، تعیین اهداف واقع بینانه و انجام برخی از تکنیک های جدید مانند ماساژ، تای چی یا یوگا مدیریت کنید.

درمان بیماری قلبی

به منظور درمان بیماری قلبی روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه به این روش ها پرداخته شده است.

مصرف دارو

مصرف دارو روش موثری برای از بین بردن یا کاهش علائم بیماری‌های قلبی است. این داروها باید تحت نظر پزشک و با دز مشخص مصرف شود. این داروها شامل داروهای کاهش فشار خون، داروهای مسدود کننده گیرنده آدرنرژیک بتا، استاتین‌ها ، داروی ضربان‌ساز، داروهای رقیق کننده خون به منظور کاهش یا جلوگیری از لخته‌شدن خون در عروق کرونر، داروهای اینوتروپیک بو داروی ادرار آور دیورتیک است.

آنژیوپلاستی

آنژیوگرافی قلب روشی است که با استفاده از استنت‌گذاری اقدام به باز کردن عروق بسته می گردد. این جراحی از سکته قلبی جلوگیری می کند.

جراحی بای پس قلب

در مواقعی که رگ های بیمار مسدود باشد و بیمار با استفاده از روش های آنژیوپلاستی یا استنت گذاری قابل درمان نباشد، روش بای پس قلب پیشنهاد می‌شود. در این روش رگ لازم برای پیوند از سایر بدن مانند قفسه سینه، پا، بازو برداشته می شود.

آنژیوپلاستی

هزینه درمان بیماری قلبی

هزینه درمان بیماری قلبی بسته به نوع بیماری، حاد بودن آن، درمان تجویزی و تخصص پزشک متفاوت می باشد. به منظور اطلاع دقیق از هزینه ها ضروری است که به پزشک متخصص مراجعه شود.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی عوامل خطر بیماریهای قلبی و تکنیک های مناسب برای کنترل آن پرداختیم. در صورتی که دچار علائم بیماری های قلبی شدید حتما با یک متخصص قلب و عروق صحبت کنید تا درمان شوید.

منبع

https://www.webmd.com/assetid-091e9c5e80011f2b#1
امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 5 =

تماس با دکتر مرجان ثابتی