دکتر مرجان ثابتی » تشخیص و درمان » سنگینی قفسه سینه
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

سنگینی قفسه سینه

سنگینی قفسه سینه می تواند ناشی از شرایط مختلف سلامت روانی و جسمی باشد. افراد اغلب احساس سنگینی در قفسه سینه را با مشکلات قلبی مرتبط می دانند، اما این ناراحتی می تواند نشانه ای از اضطراب یا افسردگی باشد. احساس سنگینی قفسه سینه  یکی از راه هایی است که فرد ممکن است  برای توصیف درد قفسه سینه استفاده کند. سایر علائمی که فرد مبتلا به درد قفسه سینه ممکن است تجربه کند می تواند شامل سفت شدن، درد و سوزش باشد. در این مقاله قصد داریم به دلایل سنگینی قفسه سینه و راه های درمان آن بپردازیم.

علت سنگینی قفسه سینه

رخ دادن سنگینی قفسه سینه ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد، در ادامه این دلایل آورده شده است.

علت سنگینی قفسه سینه

بیشتر بخوانید: تشخیص حمله قلبی

اضطراب

اضطراب می تواند باعث تعدادی ازعلائم فیزیکی، از جمله احساس سنگینی در قفسه سینه شود. اختلال اضطراب یک وضعیت سلامت روان است که باعث می شود فرد احساس نگرانی، دلهره و تنش کند. همچنین می تواند علائم فیزیکی زیادی ایجاد کند. تجربه اضطراب می تواند منجر به احساس سنگینی یا سفت شدن در قفسه سینه شود.

سایر علائم فیزیکی اضطراب عبارتند از:

 • تنش عضلانی
 • تعریق
 •  افزایش ضربان قلب
 • تنفس سریع
 • سرگیجه و حالت تهوع

حمله پانیک نیز شامل تجربه بسیاری از این علائم به طور همزمان است. اگر فردی قبلاً دچار حمله پانیک نشده باشد، ممکن است علائم خود را با حمله قلبی اشتباه بگیرد. تجربه حمله پانیک می تواند باعث شود فرد احساس کند در معرض خطر فیزیکی است.

اما این حملات از نظر فیزیکی مضر نیستند و علائم آن معمولاً بعد از 10 تا 20 دقیقه از بین می روند.اگر فردی اغلب دچار حملات پانیک می شود، ممکن است نوعی اختلال اضطرابی به نام اختلال هراس داشته باشد.

بیشتر بخوانید: درد قفسه سینه

افسردگی

افسردگی یکی دیگر از علل روانی احساس سنگینی قفسه سینه است. مطالعات نشان داده است که افسردگی و تجربه درد مکرر در قفسه سینه به یکدیگر مرتبط هستند. فرد مبتلا به افسردگی ممکن است علائم فیزیکی را تجربه کند، زیرا افسردگی بر احساس درد افراد تأثیر می گذارد. دلیل آن اینست که افسردگی بر انتقال دهنده های عصبی که بر درد و خلق و خو حاکم هستند تأثیر می گذارد.

افراد مبتلا به افسردگی نیز ممکن است به دلیل افزایش استرس، سنگینی قفسه سینه را تجربه کنند. دردهای غیر قابل توضیح همراه با احساس ضعف، ناامیدی، گناه یا بی ارزشی نیز ممکن است نشانه افسردگی باشد.

کشیدگی عضلانی

درد قفسه سینه ممکن است ناشی از کشیدگی عضله بین دنده‌ای باشد که می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که فرد بیش از حد کشیده شود و عضله‌ای را که دنده‌ها را در جای خود نگه می‌دارد بکشد. کشیدگی عضلات بین دنده ای ممکن است به دنده ها فشار وارد کند و احساس سنگینی در قفسه سینه ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: درد قفسه سینه هنگام تنفس

بیماری رفلاکس معده

بیماری ریفلاکس معده (GERD) یک اختلال گوارشی است که می تواند باعث درد قفسه سینه شود.  GERD زمانی رخ می دهد که اسید معده به گلوی فرد برمی گردد.  این عامل علاوه بر درد قفسه سینه، ممکن است باعث ترشخ بیش از حد بزاق، گلودرد و درد در هنگام بلع شود.

بیشتر بخوانید: درد قفسه سينه ناشي از استرس

پریکاردیت

پریکاردیت یک مشکل قلبی است که ممکن است باعث درد قفسه سینه شود. پریکارد نام لایه های بافت اطراف قلب است و پریکاردیت زمانی رخ می دهد که پریکارد عفونی و متورم شود.

هنگام تورم، پریکارد ممکن است به قلب ساییده شود و باعث درد قفسه سینه شود. درد معمولاً زمانی بهتر می‌شود که فرد راست می‌نشیند و زمانی که دراز می‌کشد بدتر می‌شود.

آنژین صدری

آنژین می تواند باعث احساس فشار در قفسه سینه شود و زمانی اتفاق می‌افتد که عضله قلب خون کافی دریافت نمی‌کند و از علائم بیماری عروق کرونر است. علاوه بر درد قفسه سینه، آنژین می تواند باعث درد در گردن، بازوها، شانه و فک شود.

حمله قلبی

سنگینی قفسه سینه یکی از علائم حمله قلبی است. در طول حمله قلبی، شخص ممکن است احساس سنگینی، درد و فشار در قفسه سینه داشته باشد.

حمله قلبی یک اورژانس پزشکی است، بنابراین هر کسی که مشکوک به آن است باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشد.

سایر علائم حمله قلبی عبارتند از:

 • درد در گردن، فک، بازوها، پشت یا معده
 • تنگی نفس
 • عرق سرد
 • سرگیجه
 • حالت تهوع

ذات الریه

ذات الریه می تواند باعث  سنگینی و درد قفسه سینه شود و این درد وقتی فرد سرفه می کند یا نفس عمیق می کشد بدتر می شود. این عارضه آنفولانزا و سایر عفونت های تنفسی است. سایر علائم پنومونی عبارتند از:

 • تنگی نفس
 • سرفه
 • تب
 • لرز

سایر بیماری های ریه مانند آمبولی ریه نیز می توانند باعث شوند قفسه سینه فرد سنگین و دردناک شود. آمبولی ریه نیاز به درمان فوری پزشکی دارد و زمانی اتفاق می افتد که در شریان ریوی انسداد وجود داشته باشد. انسداد معمولاً یک لخته خون است، اما در موارد نادر، می تواند از مواد دیگری مانند چربی تشکیل شود.

انسداد شریان ریوی می تواند باعث علائم دیگری ازجمله موارد زیر شود:

 • سبکی سر
 • تنفس سخت
 • ضربان قلب تند

سنگ کیسه صفرا

تجمع کلسترول یا بیلی روبین می تواند توده هایی به نام سنگ کیسه صفرا در کیسه صفرا ایجاد کند. سنگ کیسه صفرا همیشه علائمی ایجاد نمی کند، اما اگر مجاری صفراوی فرد را مسدود کند، می تواند باعث درد قفسه سینه شود.

فرد معمولاً درد حمله کیسه صفرا را در سمت راست بالای شکم احساس می کند. درد اغلب تیز و ناگهانی است، اما می تواند مانند گرفتگی کسل کننده و سنگین باشد.

درمان سنگینی قفسه سینه

درمان احساس سنگینی قفسه سینه بسته به علت آن متفاوت است. در زیر به بررسی درمان‌هایی برای علل ذهنی و فیزیکی آن وجود دارد می‌پردازیم.

درمان علل روانی

هنگامی که سنگینی یا سفتی قفسه سینه نشانه اضطراب یا افسردگی است، دریافت کمک برای بیماری زمینه ای مهم است. افراد اغلب می توانند افسردگی و اضطراب را از طریق ترکیبی از دارو درمانی و روان درمانی مدیریت کنند. تغییرات سبک زندگی و تکنیک های مدیریت استرس نیز می تواند کمک کننده باشد. که شامل موارد زیر است:

 • ورزش منظم
 • یوگا، تمرکز حواس یا مدیتیشن
 • خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل
 • خواب کافی
 • کمک گرفتن از حمایت عاطفی از خانواده و دوستان
درمان سنگینی قفسه سینه

درمان علل فیزیکی

هر یک از دلایل فیزیکی برای سنگینی یا درد قفسه سینه ممکن است درمان متفاوتی داشته باشد:

 • کشیدگی عضلانی: داروهای تسکین دهنده درد، استراحت و کمپرس می توانند به مرور زمان فشار را التیام بخشند.
 • بیماری رفلاکس معده : تغییرات سبک زندگی و رژیم غذایی اغلب می تواند از علائم جلوگیری کند.
 • پریکاردیت: پزشک ممکن است برای کاهش التهاب دارو تجویز کند.
 • آنژین صدری: مصرف دارو و تغییر شیوه زندگی اغلب می تواند علائم را کاهش دهد. گاهی اوقات جراحی لازم است.
 • حمله قلبی: این نیاز به درمان اورژانسی دارد که ممکن است شامل دارو و جراحی باشد.
 • آمبولی ریه:  برای تسکین درد در بیمار ممکن است از داروهای رقیق کننده خون و اکسیژن استفاده شود.
 • سنگ کیسه صفرا: حملات کیسه صفرا ممکن است نیاز به درمان بیمارستانی داشته باشد.

چه زمانی سنگینی قفسه سینه خطرناک است؟

افرادی که اضطراب یا افسردگی دارند، ممکن است احساس سنگینی قفسه سینه را به عنوان نشانه ای از بیماری خود تشخیص دهند. در این حالت معمولاً لازم نیست هر بار که علائم ظاهر می شوند به پزشک مراجعه کنید.

با این حال، از آنجایی که سنگینی و درد قفسه سینه دلایل زیادی دارد، بهتر است زمانی که علائم جدید برای اولین بار رخ می دهد به پزشک مراجعه کنید. هر کسی که درد شدید قفسه سینه به صورت ناگهانی وغیرقابل توضیح را تجربه می کند، باید با اورژانس تماس بگیرد.

کلام آخر

سنگینی قفسه سینه یکی از مواردی است که نیاز به مداخله سریع و بررسی دارد. در صورتی که شما یا عزیزانتان به این مشکل دچار شدید، سریعا با اورژانس تماس بگیرید و در خصوص بررسی علل این عارضه اقدام نمایید. دکتر مرجان ثابتی یکی از بهترین متخصصین قلب در تهران می باشند. ایشان روزانه صدها بیمار را از خطر مرگ و بیماری های قلبی نجات می دهند. پس از انجام اقدامات اولیه توسط اورژانس ضروری است که سریعا در به یک متخصص قلب با تجربه مراجعه کرده و در خصوص درمان عارضه اصلاعات لازم را کسب کنید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 44 میانگین: 3.5]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

12 دیدگاه ها
 1. سلام خسته نباشید میگم من حدودا ۱۶ سالمه از آذر سال پیش قلبم درد می‌گرفت و شروع به تپش میکرد
  راستش حالا هم یکم فعالیت میکنم قلبم شروع به تپش می‌کنه رفتم پیش پزشک گفتن که مال استرسه و وقتی در حال استراحتم یه دفعه تو قفسه سینم حس سنگینی میکنم بعد یکم نفس کشیدن رو برام سخت می‌کنه ولی ۳ تا ۶ ثانیه ادامه داره بعد تموم میشه این مورد یه هفته یا دو هفته یکبار اینجوری ویشم

  پاسخ
   • سلام وقتتون بخیر من حدود سه روزه که احساس میکنم قفسه سینم سنگینه و همچین پشتم هم احساس دردی که بعد ورزش میاد میکنم ولی نه ورزش داشتم نه کار سنگینی کردم ۲۳ سالمه و درضمن این حس موقع سیگار کشیدن کمی بیشتر میشه نیازه برم دکتر یا چه پیشنهادی دارید؟

    پاسخ
    • با سلام، شما باید مورد معاینه قرار بگیرید. برای دریافت تایم ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۱۴۰۹۳۶ تماس بگیرید.

     پاسخ
  • سلام وقتتون بخیر
   من 17 سالمه و سابقه افسردگی و همچنین اضطراب دارم
   اخیرا احساس سنگینی قفسه سینه و تپش قلب شدید میکنم
   دکتر هم رفتم و عکس هم گرفتن اما گفتن چیزی نیست
   ولی خودم از این موضوع رنج میبرم

   پاسخ
   • با سلام، شما باید مورد معاینه قرار بگیرید. برای دریافت تایم ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۱۴۰۹۳۶ تماس بگیرید.

    پاسخ
 2. سلام خسته نباشیدمن ازپارسال قلبم درد میکرد وموقع استراحتم این دردبیشترمیشدو باعث میشد دست چپم بی حص بشه گاهی هم زانوهام بی حص میشد ولی دست چپ بیشتر.یه مدتی خوب بودم ولی الان
  سنگینی قفسه سینه تند تند نفس کشیدن هم اضافه شده

  پاسخ
  • با سلام، شما باید مورد معاینه قرار بگیرید. برای دریافت تایم ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۱۴۰۹۳۶ تماس بگیرید.

   پاسخ
 3. سلام خانم دکتر، من یک دفعه تپش قلب با سنگینی روی

  قلب و تنگی نفس و استرس و خود فکری و اعصابم خورد

  میشه ناحیه بازو ام چپ درد زیادی میگرد. ممنون از

  راهنمایی تان و پاسخ تان.

  پاسخ
  • با سلام، شما باید مورد معاینه قرار بگیرید. برای دریافت تایم ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۱۴۰۹۳۶ تماس بگیرید.

   پاسخ
 4. با سلام وقت بخیر.بنده ۳۷ سالمه.خانم دکتر چند روز قبل آزمایش دادم انگل فاسیولا مثبت بود….حالا ی ماه تحت درمان بودم…که جدیدا طرف قلبم خیلی درد داره همراه با تهوع و خیال بافی و تلقین های بد کلا تفکرات منفی …رفتم متخصص قلب.نوار و اکو و تست ورزش گفتن هیچ مشکل قلبی ندارید.خیلی استرس و عصبی میشم…خواهشاً راهنمایی بفرمایید…با تشکر

  پاسخ
  • با سلام، شما باید مورد معاینه قرار بگیرید. برای دریافت تایم ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۱۴۰۹۳۶ تماس بگیرید.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 3 =

تماس با دکتر مرجان ثابتی