دکتر مرجان ثابتی » بیماری های قلبی » ارتباط بین واریس و بیماری قلبی
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

ارتباط بین واریس و بیماری قلبی

ارتباط بین واریس و بیماری قلبی چیست؟ ممکن است این سؤال برای شما وجود داشته باشد که آیا این وریدهای متورم و بزرگ شده دلیل یک اختلال قلبی بالقوه هستند یا خیر. در اینجا می خواهیم این اطمینان خاطر را به شما بدهیم که هیچ ارتباطی وجود ندارد!

سلامت قلب تحت تاثیر شریان‌ها قرار می‌گیرد، در حالی که واریس همانطور که از نامش پیداست، ناشی از مشکلات ورید است. شما می توانید رگ های واریسی با قلب کاملا سالم داشته باشید. اما فقط به این دلیل که قلب شما سالم است به این معنی نیست که باید درمان رگ های خود را به تعویق بیندازید. وریدهای واریسی نشان دهنده یک نقص در سیستم عروقی شما است که نیاز به ارزیابی و درمان دارد.

رگ های واریسی نه تنها ناخوشایند و ناراحت کننده هستند بلکه کمی ترسناک نیز هستند. رگ های واریسی و بیماری های قلبی عروقی هر دو از گردش خون ضعیف ناشی می شوند. علیرغم اشتراک علائم مشابه، آنها دو وضعیت سلامتی متفاوت هستند.

در این مقاله بیایید بفهمیم که آیا واریس بر قلب و سیستم قلبی عروقی تأثیر دارد یا خیر.

ارتباط بین واریس و بیماری قلبی چیست؟

رگ ها، شریان ها و قلب شما

قلب شما نقطه شروع گردش خون در سراسر بدن شماست. شریان‌ها و سیاهرگ‌های شما با هم کار می‌کنند تا خون را به قلب منتقل کنند. همانطور که شریان‌ها خون اکسیژن‌دار را به اندام‌ها و بافت‌های شما پمپ می‌کنند، سیاهرگ‌ها خون خالی از اکسیژن را به قلب برمی‌گردانند.

مشکلات درون رگ‌ها، مانند بیماری شریان محیطی (PAD)، مستقیماً بر قلب شما تأثیر می‌گذارد. PAD از تجمع رسوبات چربی ایجاد می شود که شریان ها را باریک می کند و منجر به کاهش جریان خون بین قلب و اندام ها می شود.

 ممکن است درد قفسه سینه (آنژین)، تنگی نفس یا سایر علائم بیماری عروق کرونر را تجربه کنید. علائم اضافی عبارتند از لنگش (که درد در پاها هنگام راه رفتن است) و همچنین زخم در پاها.

وریدها متفاوت عمل می کنند. در رگ‌های شما، دریچه‌های کوچکی باز و بسته می‌شوند تا خون حرکت کند. این دریچه ها می توانند به دلیل افزایش سن، وراثت، نشستن یا ایستادن طولانی مدت و عوامل دیگر ضعیف شوند.

 همانطور که خون به عقب می لغزد و جمع می شود، سیاهرگ به سمت بیرون کشیده می شود و به ورید واریسی تبدیل می شود. این شکست در سیستم عروقی به عنوان نارسایی وریدی شناخته می شود که علت اصلی واریس است.

علاوه بر وریدهای متورم و قابل مشاهده، واریس همچنین منجر به درد، تورم، گرفتگی، خارش و احساس سنگینی کلی در پاها می شود. در صورت عدم درمان، واریس می تواند منجر به زخم پا شود.

برخی از افراد مبتلا به وریدهای واریسی و مشکلات قلبی ممکن است تورم شدید در اندام‌ها را تجربه کنند. به دلیل همپوشانی علائم، به راحتی می توان نارسایی وریدی را با بیماری قلبی عروقی به اشتباه مرتبط کرد.

 یک متخصص ورید ویا یک متخصص قلب می‌تواند تعیین کند که آیا علائم شما ناشی از مشکلات رگ‌ها یا شریان‌های شماست.

آیا واریس نشانه بیماری قلبی است؟

رگهای واریسی – سیاهرگهای تیره، برآمده و گاهی دردناک که در زیر پوست قابل مشاهده است – اغلب نشانه بیماری نارسایی وریدی است. از آنجایی که وریدها به شدت با قلب مرتبط هستند، برخی ممکن است فکر کنند که ارتباطی بین این نارسایی وریدی و بیماری قلبی وجود دارد.

بیماری واریس

آیا واریس می تواند منجر به بیماری قلبی شود؟

ظاهر رگ های واریسی ضخیم و پیچ خورده می تواند کمی ترسناک باشد. طبیعی است که فکر کنید آیا وریدهای بیرون زده نشانه یک نگرانی قلبی بالقوه هستند یا خیر.

بدن ما دو نوع رگ خونی دارد – شریان ها و سیاهرگ ها. شریان ها رگ های خونی هستند که خون غنی از اکسیژن را از قلب به سایر قسمت های بدن می برند. سیاهرگ ها مسئول بازگرداندن خون مصرف شده و اکسیژن زدایی شده به قلب از همه اندام های مختلف بدن هستند.

وریدهای واریسی آن دسته از رگ‌های آسیب‌دیده هستند که دریچه‌های آنها آنطور که می‌خواهید عمل نمی‌کنند و از برگشت خون به قلب جلوگیری می‌کنند. این یک اختلال وریدی است و نشان دهنده مشکلات جریان خون در وریدها است.

اختلالات قلبی مربوط به سیستم شریانی است نه سیستم وریدی. بنابراین، حتی اگر وجود وریدهای واریسی سیگنالی برای گردش خون ناسالم باشد، لزوماً به بیماری قلبی اشاره نمی کند.

وریدهای واریسی قطعا شما را در معرض خطر بیشتری برای سایر عوارض وریدی قرار می دهد، اما ایجاد رگ های واریسی نه باعث بیماری قلبی می شود و نه نشان دهنده آن است.

به زبان ساده، هیچ ارتباطی بین واریس و بیماری قلبی وجود نداردو داشتن واریس به هیچ وجه خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش نمی دهد.

با این حال، در برخی موارد، سیستم عروقی می تواند تحت تاثیر بیماری قلبی قرار گیرد. مثلا بیمار مبتلا به بیماری قلبی و واریس به احتمال زیاد از تورم در پاها و عفونت در ناحیه آسیب دیده واریس شکایت دارد.

بیماری واریس باعث چه مشکلاتی می شود؟

در حالی که وجود وریدهای واریسی نشان دهنده مشکلی در انتقال خون به قلب برای اکسیژن رسانی است، به طور کلی تشخیص رگ های واریسی شما را در معرض خطر بیشتری برای مشکلات قلبی قرار نمی دهد.

بیماری قلبی و گردش خون ضعیف مربوط به سیستم شریانی است در حالی که سیستم وریدی با وریدهای واریسی مرتبط است. یکی از عوارض وریدهای واریسی، ترومبوز ورید عمقی یا DVT است که می تواند در عمق وریدهای واریسی ایجاد شود.

اگر این لخته شل شود و آزاد شود، می تواند به ریه ها برود و نتیجه آن می تواند آمبولی ریه بالقوه کشنده باشد.  این لخته همچنین می تواند جریان خون را مسدود کند و منجر به خطرات سلامتی دیگری شود.

هر دو سیستم شریانی و وریدی به یک سبک زندگی سالم قلب از جمله رژیم غذایی، ورزش و هیدراتاسیون پاسخ مثبت می دهند. سیاهرگ ها آسیب دیده یا ضعیف می شوند و خون به سمت عقب جریان می یابد و باعث کشیدگی، متورم شدن و پیچ خوردگی رگ ها می شود.

اگر این بیماری در خانواده شما وجود داشته باشد، باردار باشید، اضافه وزن داشته باشید یا فعال نباشید، خطر ابتلا به واریس در شما بیشتر است. گردش خون ضعیف در یک یا چند رگ می تواند منجر به تجمع خون، اغلب در ساق پا شود که باعث واریس می شود. بیماری وریدی به دلیل فشار ایجاد شده توسط جریان برگشتی خون در پاها می تواند در طول زمان بدتر شود.

علائم بیماری وریدی ممکن است شامل تورم یا سنگینی در پاها، درد پا یا گرفتگی عضلات، واریس یا وریدهای عنکبوتی قابل مشاهده، تغییر رنگ پوست یا پاهای بی قرار باشد.

چند نکته برای بهبود سلامت رگ ها

چند نکته برای بهبود سلامت رگ ها

درست است که ارتباط بین واریس و بیماری قلبی وجود ندارد اما بیماری قلبی و ورید در چندین عامل خطر مشترک هستند. چاقی، سبک زندگی بی تحرک و سیگار کشیدن می تواند به رگ ها و شریان های شما آسیب برساند. نکات زیر نه تنها سلامت واریس را تقویت می کند، بلکه از گردش خون ضعیف در شریان ها (بیماری شریانی محیطی) نیز جلوگیری می کند.

  • کاهش وزن: وزن اضافی رگ های شما را تحت فشار قرار می دهد و گردش خون را دشوارتر می کند. کاهش وزن همچنین استرس بر قلب شما را کاهش می دهد.
  • فعالیت های ورزشی منظم : ورزش وزن اضافی را کاهش می دهد و همچنین عضلات ساق پا را درگیر می کند تا به رگ ها کمک کند تا خون را پمپاژ کنند.

کاهش وزن نه تنها می تواند با کاهش فشار روی سیستم وریدی به پیشگیری از واریس کمک کند، بلکه می تواند برخی از علائم ناشی از رگ های واریسی مانند پاهای سنگین و خسته را کاهش دهد. پیاده روی و دوچرخه سواری به ویژه برای رگ ها و قلب مفید هستند.

  • سیگار نکشید: سیگار حاوی مواد شیمیایی مضری است که جریان خون را کاهش می دهد، رگ های خونی را منقبض می کند و خون را غلیظ می کند. اگر سیستم قلبی و وریدی سالم می خواهید، سیگار نکشید.

اگر سیگار می کشید، با پزشک خود در مورد برنامه ترک سیگار برای بهبود سلامت قلب و رگ های خود صحبت کنید.

  • پرهیز از نشستن و ایستادن به مدت طولانی: هنگام نشستن یا ایستادن طولانی مدت خون در پاها و مچ پا جمع می شود. اگر کار پشت میزی دارید، یک بار در روز در دفتر 10 دقیقه پیاده روی کنید.

اگر برای مدت طولانی می ایستید، استراحت کنید و پاهای خود را بالا بیاورید و مطمئن شوید که زمانی را برای ورزش هایی مانند پیاده روی، یوگای ملایم یا شنا پیدا کنید. این روزها دلیلی برای زندگی با پاهای ناخوشایند، سنگین و خسته وجود ندارد.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 7 میانگین: 3.1]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 14 =

تماس با دکتر مرجان ثابتی