دکتر مرجان ثابتی » بیماری های قلبی » آیا از تاثیر دیابت بر بروز بیماری های قلبی اطلاعی دارید؟
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

آیا از تاثیر دیابت بر بروز بیماری های قلبی اطلاعی دارید؟

بیماری قلبی در مبتلایان به دیابت شایع است. داده های انجمن ملی قلب از سال 2012 نشان می دهد 65٪ از مبتلایان به دیابت در اثر بیماری قلبی یا سکته مغزی جان خود را از دست می دهند. به طور کلی، خطر مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی در افراد مبتلا به دیابت بیش از دو برابر است. به همین دلیل با توجه به اهمیت ارتباط دیابت و بیماری های قلبی، تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی جامع آن و روش های پیشگیری از آن بپردازیم، در ادامه با ما همراه باشید. در حالی که مبتلایان به دیابت شانس بیشتری برای ابتلا به بیماری های قلبی دارند، اما این بیماری در افراد دیابتی نوع 2 شایع تر است. در حقیقت، بیماری قلبی یک علت اصلی مرگ در بین مبتلایان به دیابت نوع 2 است.

مطالعات فرامینگهام یکی از اولین شواهدی بود که نشان داد مبتلایان به دیابت نسبت به افرادی که دیابت ندارند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی هستند. علاوه بر  دیابت، سایر مشکلات مرتبط با بیماری های قلبی شامل فشار خون بالا، سیگار کشیدن، کلسترول بالا و سابقه خانوادگی بیماری قلبی نیز تاثیرگذار است.

در ادامه صحبت های خانم دکتر مرجان ثابتی در ارتباط با تأثیر دیابت بر قلب را در ویدئو زیر مشاهده کنید.

تأثیر دیابت بر قلب

هرچه تعداد عوامل خطر برای ابتلای فرد به بیماری های قلبی بیشتر باشد، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و حتی مرگ در اثر آن بیشتر است. بنابراین افراد دیابتی در صورت داشتن عوامل خطر بیشتری در رابطه با سلامتی، خطر مرگ در اثر بیماری های قلبی در آنها افزایش می یابد. با این وجود احتمال مرگ در اثر بیماری قلبی در فرد مبتلا به دیابت 2 تا 4 برابر بیشتر است.

چه عواملی باعث ایجاد بیماری قلبی در افراد مبتلا به دیابت می شود؟

شایع ترین علت بیماری های قلبی در فرد مبتلا به دیابت، سخت شدن شریان های کرونر یا آترواسکلروز است، که در واقع انباشت کلسترول در رگ های خونی است که اکسیژن و مواد غذایی را برای قلب تأمین می کند.

هنگامی که پلاک های کلسترول از هم جدا شوند یا دچار پارگی شوند، بدن با ارسال پلاکت ها برای آنها سعی در ترمیم پارگی پلاک می کند. از آنجا که شریان كوچك است، پلاكت ها می توانند جریان خون را مسدود كنند، و اجازه ندهند كه اکسیژن انتقال یابد و حمله قلبی ایجاد شود. همین روند ممکن است در تمام شریان های بدن اتفاق بیفتد در نتیجه خون به مغز نرسد، و باعث سکته مغزی یا عدم خونرسانی به پاها، دست ها یا بازوها شود و در نهایت باعث تورم گردد.

نه تنها مبتلایان به دیابت در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های قلبی هستند، بلکه در معرض خطر بیشتری برای نارسایی قلبی نیز هستند، یک وضعیت پزشکی جدی که قلب قادر به پمپاژ کافی خون نیست. این مشکل می تواند منجر به ایجاد مایعات در ریه ها شود در نتیجه باعث ایجاد مشکل در تنفس یا احتباس مایعات در سایر قسمت های بدن (به خصوص پاها) می شود که به صورت تورم بروز خواهد کرد.

عوامل موثر در بروز بیماری‌های قلبی ناشی از دیابت

عواملی که در بروز بیماری‌های قلبی در افراد دیابتی تأثیرگذار هستند، به شرح زیر است:

 • فشار خون بالا

فشار خون بالا از جمله عوامل موثری است که احتمال بروز بیماری قلبی در اثر دیابت را افزایش خواهد داد. فشار خون بالا در افراد دیابتی سبب ایجاد فشار زیاد به قلب و عروق خونی فرد شده و به همین دلیل، خطر بروز حمله قلبی، سکته مغزی و حتی بیماری‌های کلیوی و بیماری‌های چشمی را نیز افزایش خواهد داد. بنابراین لازم است تا افراد دیابتی حتما تحت نظر بهترین متخصص قلب در غرب تهران بوده و برای کنترل فشار خون خود، از روش‌هایی مانند رعایت رژیم غذایی سالم، ورزش و فعالیت بدنی، مصرف داروهای تجویز شده از سوی پزشک و … کمک بگیرند.

 • کلسترول بالا

بالا بودن کلسترول و تری‌گلیسیرید خون در بیماران دیابتی امری متداول است که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. در بسیاری از موارد، ژنتیک بر روی سطح کلسترول خون تأثیر دارد، اما با رعایت سبک زندگی سالم می‌توانید کنترلی بر کلسترول خون خود داشته باشید و از تأثیر دیابت بر قلب جلوگیری کنید.

علائم بیماری های قلبی ناشی از دیابت

بیماری های قلبی عموما علائم بارز و مشخصی ندارند اما در صورت بیشتر شدن تاثیر دیابت بر قلب و پیشرفت بیماری قلبی، ممکن است با علائم مختلفی روبه‌رو شوید که بسته به نوع بیماری و شدت آن متفاوت خواهد بود. برخی از علائم بیماری های قلبی ناشی از دیابت عبارتند از:

 • تنگی نفس
 • خستگی
 • ورم پا
 • سرگیجه و احساس ضعف
 • آریتمی قلبی (تغییر در سرعت یا ریتم ضربان قلب)
 • احساس فشار، سفتی یا درد قفسه سینه که ممکن است به بازوها، گردن یا پشت بدن نیز سرایت کند.

البته ممکن است افراد مبتلا به دیابت، درد قفسه سینه را در خود احساس نکنند چرا که بیماری دیابت، اعصاب قلب را نیز تحت تاثیر قرار داده و می‌تواند موجب آسیب دیدن آن شود.

چگونه بیماری قلبی در مبتلایان به دیابت درمان می شود؟

بسته به شدت بیماری قلبی، در بیماران مبتلا به دیابت گزینه های درمانی زیادی برای بیماری های قلبی وجود دارد، از جمله:

 • درمان با آسپرین برای کاهش خطرات لخته های ناشی از حمله قلبی و سکته مغزی.
 • رژیم غذایی.
 • ورزش نه تنها برای کاهش وزن، بلکه برای بهبود سطح قند خون، فشار خون بالا، کنترل سطح کلسترول و کاهش چربی شکم مناسب است.
 • دارو درمانی.
 • عمل جراحی.

چگونه می توان از بیماری قلبی در فرد مبتلا به دیابت جلوگیری کرد؟

بهترین راه برای پیشگیری از بیماری های قلبی مراقبت خوب از خودتان و کنترل دیابت است.

 • قند خون را تا حد ممکن طبیعی نگه دارید.
 • در صورت لزوم فشار خون خود را کنترل کنید. بهترین وضعیت فشار خون برای افراد مبتلا به دیابت زیر 130/80 است.
 • میزان کلسترول خود را تحت کنترل بگیرید. برای این کار ممکن است نیاز به مصرف دارو داشته باشید.
 • اگر چاق هستید وزن خود را کاهش دهید.
 • از پزشک خود بپرسید که آیا روزانه باید آسپرین مصرف کنید؟
 • به طور منظم ورزش کنید.
 • یک رژیم غذایی سالم برای قلب مانند رژیم مدیترانه ای یا رژیم DASH مصرف کنید.
 • سیگار را ترک کنید.
 • برای کاهش استرس روزانه تلاش کنید.

دیابت نوع 2 و حملات قلبی خاموش

دیابت نوع دو (که به آن دیابت شیرین نوع دو هم گفته می‌شود) شایع‌تر از دیابت نوع یک است.‌ حدود 90 تا 95% از مبتلایان به دیابت را افراد مبتلا به دیابت نوع دو تشکیل می‌دهند. عوارض قلبی‌ عروقی از شایع‌ترین و مهلک‌ترین پیامدهای بالینی دیابت نوع 2 است. در این مقاله قصد داریم تا درباره حملات و سکته قلبی خاموش در بیماران دیابتی بپردازیم.

اغلب افراد حمله قلبی را عارضه ای تلقی می کنند که هنگام پدید آمدن بدن علائم و نشانه هایی بروز می دهد حال آن که سکته قلبی خاموش رایج تر و شایع تر از تصور شماست که ممکن است برای هر کسی اتفاق بیافتد، اما دیابت احتمال ابتلا به آن را افزایش می‌دهد. احتمال آن که چیزی حس نکنید یا ممکن است احساس خفیفی داشته باشید، مانند سوزش سر دل، حتی ممکن است آنقدر جزئی به نظر برسد که شما به آن بی توجهی کرده و بخشی از فرایند پیری قلمداد شود. اما حمله قلبی یک عارضه جدی است، چه علائم داشته باشد چه نداشته باشد.

یکی از عوارض شایع دیابت نوعی آسیب عصبی به نام نوروپاتی است. معمولاً باعث مشکلاتی مانند بی حسی، گزگز یا ضعف در دست و پا می شود. اما همیشه مشکل به همین جا ختم نمی شود. در اعصابی که به قلب، مثانه و رگ های خونی شما منتهی می شود، آسیب وارد شده و هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است علائم هشدار دهنده مهم مانند درد یا ناراحتی بروز پیدا نکند. بنابراین در طول یک حمله قلبی که به طور معمول ممکن است درد شدید در قفسه سینه، بازو یا فک شما ایجاد شود، حتی ممکن است متوجه چیزی نشوید.

بیشتر بخوانید:

علائم سکته قلبی در افراد دیابتی

برخی افراد اصلاً علائمی ندارند و در صورت داشتن علائم، ممکن است خفیف باشند و به سرعت از بین بروند و ممکن است پس از انجام حمله خاموش، کاملاً احساس خوبی داشته باشند.

ممکن است کمی درد، فشار یا فشردن در مرکز قفسه سینه به جای سمت چپ احساس کنید. ممکن است به نظر یک سوء هاضمه بی سابقه باشد، اما اگر از بین نرود، می تواند مشکل بزرگ تری باشد.

در اینجا موارد دیگری است که ممکن است متوجه شوید:

 • عرق سرد
 • احساس سبکی سر
 • احساس خستگی بی دلیل
 • سوزش سردل
 • درد در فک، گردن یا بازوی چپ (به خصوص در زنان شایع است)
 • ناراحتی معده
 • تنگی نفس، حتی زمانی که کار زیادی انجام نداده اید.

اگر هر یک از این علائم را دارید، فورا با پزشک خود مشورت کنید و یا با اورژانس تماس بگیرید.چگونه می توان متوجه شد که یکی از علائم برای ما وجود دارد؟در برخی موارد، پس از حمله قلبی علائمی از جمله:

 • احساس خستگی بسیار
 • سوزش سر دل که از بین نمی رود
 • تورم در پا
 • مشکل تنفس در حالی که قبلاً هرگز آن را نداشتید

در مواقع دیگر، ممکن است متوجه حمله قلبی نشوید. حتی ممکن است ماه‌ها بعد به پزشک مراجعه کنید و آزمایش‌هایی انجام دهید که حمله قلبی را نشان می‌دهد.پزشک شما می‌تواند چند کار را برای بررسی علائم انجام دهد، مانند:

 • آزمایش خون برای جستجوی پروتئین های خاصی که قلب شما در هنگام آسیب دیدگی می سازد
 • الکتروکاردیوگرام (EKG)، که سیگنال های الکتریکی در قلب شما را بررسی می کند
 • اکوکاردیوگرام، نوعی تصویربرداری اولتراسوند که وضعیت قلب را بررسی می کند

عوارض سکته قلبی در دیابتی ها

شما باید یک حمله قلبی خاموش را به همان اندازه جدی بگیرید که در صورت بروز علائم واضح برای شما رقم می خورد. این عارضه می تواند به قلب شما آسیب برساند و صدماتی را به ارمغان بیاورد که این مساله می تواند بر عملکرد قلب شما تأثیر بگذارد.

به علاوه، اگر ندانید که به آن مبتلا شده اید، نمی توانید درمان را آغاز کنید. حتی اگر بعد از آن احساس خوبی داشته باشید، باز هم مشکل بزرگی است و بدون مراقبت مناسب، شانس شما برای حمله قلبی دوم و جدی‌ تر افزایش می‌یابد. این امر به تنهایی تهدید کننده زندگی است و احتمال ابتلا به مشکلات جدی دیگر مانند نارسایی قلبی را افزایش می دهد.

دیابت و تپش قلب

قند خون بالا و تپش قلب چه ارتباطی دارند ؟ آیا قند خون پایین باعث تپش قلب می شود؟ اینها سؤالاتی است که ممکن است برخی افراد با آن مواجه شوند.

در پاسخ به این سؤالات باید بگوییم که رابطه بین دیابت و آریتمی پیچیده و چند عاملی است که شامل اختلال عملکرد اتونوم، بازسازی دهلیزی و بطنی و تغییرات مولکولی می شود.

به طور مستقیم نمی توان گفت که تپش قلب و آریتمی در بیماران دیابتی بیشتر است. اما دربیماران دیابتی به دلیل پاتولوژی زمینه ای و احتمال میوپاتی های دیابتی و همچنین درگیری های عروق کرونر ممکن است راههای الکتریکی هم تحت تأثیر قرار بگیرد.

از آنجایی که در بیماران دیابتی فشار خون بالاتر است احتمال درگیری بافت قلب بیشتر است خصوصا  در آنهایی که کنترل و درمان نمی کنند.

آریتیمی ها در بیمارانی که دیابت پیشرفته دارند شایع تر است اما نمی توانیم بگوییم میان آن ها رابطه علت و معلول وجود دارد یعنی اینکه دیابت شانس آریتمی را بالاتر می برد.

بنابراین بیماری های زمینه ای که آماده کننده تپش قلب و آریتمی هست در این افراد بیشتر است و خیلی از آن ها ممکن است دچار آریتمی هایی بشوند اما علت اصلی آن دیابت نیست و ممکن است عوامل دیگری نیز در آن نقش داشته باشد.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی رابطه بروز بیماری های قلبی در افراد دیابتی پرداختیم و آن را از جهات مختلف مورد بررسی دادیم. همچنین روش های پیشگیری از بیماری قلبی در افراد مبتلا به دیابت را نیز شرح دادیم.

افرادی که دچار حمله قلبی خاموش می شوند ممکن است این حمله را با مواردی مانند تهوع، درد های عضلانی و یا سرماخوردگی اشتباه بگیرند. در این مقاله علائم یک حمله قلبی خاموش را بیان کردیم.

در صورت بروز هر یک از علائم ذکر شده در اولین فرصت به بهترین متخصص قلب و عروق مراجعه کرده تا با تشخیص به هنگام بتوان روند درمانی را اغاز کرد.در نهایت امیدواریم خواندن این مقاله برایتان مفید واقع گردد.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 11 میانگین: 3.7]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

تماس با دکتر مرجان ثابتی