دکتر مرجان ثابتی » بیماری های قلبی » آریتمی قلبی در زنان
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

آریتمی قلبی در زنان

آریتمی قلبی در زنان یکی از دلایل عمده فوت بسیاری از زنان در سراسر جهان است. طبق آمارها موجود از هر چهار گزارش فوت یکی از آن ها مربوط به بیماری های قلبی است. یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه داشته باشید اقدامات پیشگیرانه در جلوگیری از مبتلا شدن به این بیماری است. در ادامه با ما همراه باشید تا شما موضوع آریتمی قلبی در زنان را مورد بررسی قراردهیم.

بیماری آریتمی قلبی در زنان چیست؟

آریتمی قلبی به وضعیتی گفته می شود که ریتم طبیعی قلب دچار مشکل و اختلال می شود. در این حالت میزان پمپاژ خون قلب به اندام ها کمتر می شود. ضربان قلب و ریتم طبیعی آن توسط ناحیه ای از سلول های عضلانی موجود در دهلیز راست قلب منظم می شود و عملکرد آن به صورت خود به خود اتفاق می افتد.

علت آریتمی قلبی در زنان

این بیماری اغلب به خاطر گرفتگی عروق یا به عبارتی تصلب شرایین اتفاق می افتد. قلب انسان از چهار قسمت تشکیل شده است که بروز مشکل در هر کدام از این بخش ها، ممکن است فرد را به بیماری های قلبی دچار کند.

عواملی مانند سفتی یا شل شدن دریچه های قلب، نقص در رسانش الکتریکی می تواند سبب به وجود آمدن آریتمی قلبی و به وجود آمدن تغییرات در ضربان قلب شود.

علائم آریتمی قلبی در زنان

آریتمی قلبی در زنان به طور معمول علائمی ندارد و معمولا توسط معاینه است که می توان علائم مربوط به این بیماری را شناسایی کرد. از مهمترین علائم مربوط به آریتمی قلبی در زنان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • تپش قلب
  • سرگیجه یا احساس سبکی سر
  • تنگی نفس
  • احساس درد قفسه سینه
  • خستگی شدید و احساس ضعف

متأسفانه باید بگوییم که تعداد کمی از بانوان هستند که نسبت به علائم بیماری آگاه بوده و به موقع نسبت به درمان اقدام می کنند. مهمترین نکته در درمان انواع بیماری های قلبی از جمله آریتمی آگاه بودن نسبت به علائم و تشخیص به موقع است.

انواع بیماری آریتمی قلبی در زنان

 همانطور که قبلا گفتیم قلب انسان از چهار قسمت اصلی تشکیل می شود. در واقع قلب علاوه بر رگ ها، دارای دریچه های است که ممکن است دچار شلی و سفتی شوند. بنابراین این احتمال وجود دارد که هر فردی در طول زندگی خود به بیماری های قلبی از جمله آریتمی مبتلا شود. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با  انواع رایجی از آریتمی قلبی در زنان آشنا سازیم.

تاکی کاردی فوق بطنی

در این بیماری علت تپش قلب تند بیمار در قسمت بالای گره بطنی دهلیزی است. این بیماری علاوه بر خانم ها در ممکن است در آقایان نیز بروز پیدا کند. اما بیشتر بانوان به تاکی کاردی آرتیال و یا  درون رو گره بطنی دهلیزی دچار می شوند.

اختلال سندرم سینوس یا گره سینوسی

یکی از علائم شایع بیماری گره سینوسی نامنظم شدن ریتم قلب است و منشأ آن در ناحیه بالای گره بطنی دهلیزی است. سیگنال از قسمت گره سینوسی دهلیزی شروع می شود و به آهستگی به طرف دهلیز می رود و سبب کندی و بی نظمی ضربان قلب می شود.

در مورد گرفتگی عروق کرونر بیشتر بدانید.

تاکی کاردی بطنی – دهلیزی

این مشکل نیز از گره بطنی – دهلیزی قلب ناشی می شود و گره دهلیزی به جای اینکه پالس ها را در یک مسیر ارسال کند، با ارسال آن ها در دو مسیر سبب بوجود آمدن گره می شود.

در نتیجه این اتفاق و به خاطر ایجاد مسیر دوم ، پالس ها در اطراف گره بطنی به حالت دایره ای و سریع عبور می کنند و به موجب آن فرد دچار ضربان قلب تند خواهد شد.

انواع بیماری آریتمی قلبی در زنان

سندرم QT طولانی

اصلاح کیوتی در این بیماری آریتمی به تغییرات ایجاد شده در ریتم قلب اشاره می کند و می تواند روی فعالیت الکتریکی قلب اثرگذار باشد.

سندرم QT طولانی می تواند یک بیماری خطرناک محسوب شود زیرا علائم و نشانه مشخصی ندارد و اغلب  تشخیص آن برای پزشکان سخت و دشوار است. پزشکان برای تشخیص سندرم کیوتی نیاز به بررسی نوار قلب دارند تا به واسطه آزمایش های تصویری فعالیت الکتریکی قلب را ردیابی کنند.

اهمیت این بررسی ها از آن جهت بسیار حائز اهمیت است که هر تغییری می تواند نشان دهنده بیماری قلبی باشد. از طرف دیگر فواصل میان هر ضربان بایستی توسط پزشک اندازه گیری شود، زیرا در صورت افزایش بیش از حد ممکن است فرد مبتلا به سندرم کیوتی طولانی شده باشد.

سندرم کیوتی طولانی یکی از انواع خطرناک بیماری آریتمی قلبی در زنان است  زیرا برای اینکه قلب ضربان منظم داشته باشد نیاز به فعالیت الکتریکی و ریتم یکنواخت دارد. در اثر بیماری سندرم کیوتی خون حاوی اکسیژن به میزان کافی به قلب پمپاژ نمی شود و در نتیجه قلب دچار بی نظمی درضربان می شود.

سندرم کیوتی ممکن است علائم و نشانه هایی نداشته باشد اما در طولانی مدت سبب بروز آریتمی قلبی در زنان شود. بنابراین اگر پزشک ابتلا به این بیماری را برای شما تشخیص داد، لازم است که سریعا اقدامات درمانی را برای جلوگیری از عوارض انجام دهید.

سندرم تاکی‌کاردی ارتواستاتیک

یکی از علائم بسیار شایع این نوع بیماری، واکنش غیرعادی بیمار نسبت به تغییر وضعیت است. دلیل این واکنش به سیستم عصبی آناتومیک مربوط می شود و سبب بروز عوارض زیر خواهد شد:

  • کاهش فشار خون
  • افزایش ضربان قلب
  • سرگیجه
  • در برخی موارد سنگکوب و مرگ بیمار

در مورد علت تپش قلب در خانم ها بیشتر بدانید.

کلام آخر

اگرحس می کنید که به آریتمی قلبی در زنان دچار هستید، توصیه می گردد که در اسرع وقت به یک متخصص قلب و عروق مراجعه کرده و در خصوص درمان مشاوره بگیرید. این اطمینان را داشته باشید که با مراجعه به دکتر مرجان ثابتی می توانید این بیماری را به شیوه موثر مدیریت کنید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 3.4]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + هشت =

تماس با دکتر مرجان ثابتی