۰۲۱۴۴۱۴۰۹۳۶ info@drmarjansabeti.com
دکتر مرجان ثابتی » بیماری های قلبی » کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک و نحوه تشخیص آن
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک و نحوه تشخیص آن

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک و نحوه تشخیص آن

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک (HCM) عارضه ای است که بر روی عضلات قلب اثر گذاشته و موجب بزرگ شدن عضله و یا “هایپرتروفی” می شود.

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک چیست؟

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک یکی از بیماری های پیچیده قلبی می باشد و بر روی عضلات و ماهیچه های قلب تاثیر منفی می گذارد. این عارضه موجب ضخیم شدن عضله قلب (بخصوص بطن چپ و قسمت تحتانی قلب)، سفتی بطن چپ، تغییر دریچه میترال قلب و تغییرات ساختار سلول های آنها می شود.

ضخیم شدن عضله قلب (میوکارد) بیش تر در سپتوم رخ می دهد. سپتوم دیواره عضلانی است که سمت چپ و راست قلب را از هم جدا می کند. هنگام ضخیم شدن سپتوم بین قسمت های تحتانی قلب یا بطن ها، مشکلاتی ایجاد می شود. سپتوم ضخیم شده ممکن است موجب باریک شدن شده و رگ ها را مسدود و یا جریان خون را از بطن چپ به آئورت کاهش دهد. به این شرایط در اصطلاح انسداد مجرای خروج گفته می شود. بطن ها به منظور مقابله با انسداد و یا تنگ شدن رگ ها می بایست سخت تر کار کنند و پمپاژ بیش تری انجام دهند، لذا به این شرایط کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک انسداد گفته می شود. (HOCM)

HCM همچنین می تواند علت نازم شدن سایر بخش های ماهیچه های قلب همچون ماهیچه تحتانی با نام اوکس، بطن راست و چپ باشد.

سفت شدگی در بطن چپ در نتیجه تغییرات سلولی رخ می دهد که هنگام ضخیم شدن در عضله قلب اتفاق می افتد. لذا بطن چپ دیگر قادر به کارکرد معمولی و پمپاژ خون نمی باشد. از آنجایی که اکسیژن کم تری حمل می گردد، لذا در هر بار پمپاژ خون، اکسیژن کم تری نیز به اندام ها و ماهیچه ها منتقل می گردد. سفت شدگی در بطن چپ می تواند موجب بروز علائم ذیل گردد:

ایجاد تغییرات در دریچه میترال

باریک شدن مجاری بطن چپ موجب اختلال در عملکرد مناسب این عضو شده و در نتیجه انسداد در ناحیه خروجی و افزایش فشار بر روی بطن چپ را موجب می شود. زمانی که این اتفاق می افتد، مایعات داخل میترال نشت کرده و خون به دهلیز چپ باز می گردد.

تغییرات سلولی یا تغییر در سلول های عضلات قلب در ادامه ابتلای فرد به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک اتفاق می افتد. زمانیکه با میکروسکوپ به این سلول ها نگاه می کنیم، این سلول ها بی نظم و نامنظم به نظر می رسند. این عارضه ممکن است ممکن است موجب اختلال در سیگنال های الکتریکی که در قسمت تحتانی قلب حرکت می کنند شده و آریتمی بطنی شوند.(نوعی ریتم غیر طبیعی قلب)

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک و نحوه تشخیص آن

تشخیص کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک

تشخیص کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک معمولاً بر اساس موارد ذیل صورت می پذیرد:

  • پرونده پزشکی فرد

پزشک شما سوالاتی پیرامون علائم و سوابق خانوادگیتان خواهد پرسید.

  • معاینات

پزشک به ضربان قلب و طریقه تنفس شما از ریه ها گوش خواهد داد. افرادی که به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک انسداد مبتلا هستند، احتمالا ضربان قلب غیر معمولی دارند.

  • آزمایشات پزشکی

اکوکاردیوگرام یکی از رایج ترین آزمایشاتی است که در تشخیص کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک استفاده می شود. زیرا ضخیم شدن دیواره های قلب در اکو قابل تشخیص می شود. سایر آزمایشاتی که از بیماران گرفته می شود شامل آزمایش خون، الکتروکاردیوگرام، اشعه ایکس از سینه، تست ورزش، کاتتریزاسیون قلبی و ام آر آی می باشد.

دکتر مرجان ثابتی متخصص قلب در تهران درمان بیماری های قلبی را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره با دکتر مرجان ثابتی و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

علائم کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک

علائم مرتبط با نارسایی قلبی شامل:

  • درد سینه

درد سینه و یا احساس فشار بر روی قلب در این بیماران زمان ورزش و یا انجام فعالیت های بدنی بروز می کند. این حس می تواند در هنگام استراحت و پس از صرف وعده های غذایی نیز بروز نماید.

  • احساس خفگی و کوتاه شدن نفس

این حس با سخت شدن تنفس همراه است. این علائم در بزرگسالان مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک بیش تر دیده می شود و به احتمال زیاد با احساس فشار در دهلیز چپ و ریه ها همراه می شود.

  • سنکوپ

سنکوپ ممکن است در بیماران مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک اتفاق بیافتد. سنکوپ در این بیماران می تواند در پی ضربان قلب نامنظم و یا واکنش غیر عادی رگ های خونی نسبت به ورزش کردن و یا بدون هیچ دلیل مشخصی باشد.

  • تپش قلبپ

ضربان قلب غیر طبیعی یا آریتمی مانند فیبریلاسیون دهلیزی یا تاکی کاردی بطنی می باشد. فیبریلاسیون دهلیزی در حدود 25 درصد از مبتلایان کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک را درگیر می نماید و خطر لخته شدن خون و نارسایی قلبی را افزایش می دهد.

منبع

Source: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17116-hypertrophic-

cardiomyopathy

(Visited 490 times, 1 visits today)
امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 3 =

Call Now Buttonتماس با دکتر مرجان ثابتی