۰۲۱۴۴۱۴۰۹۳۶ info@drmarjansabeti.com
دکتر مرجان ثابتی » هولتر مانیتورینگ نوار قلب
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

هولتر مانیتورینگ نوار قلب

هولتر مانیتورینگ نوار قلب

هولتر مانیتورینگ نوار قلب عبارت است از پایشگر نوار قلب که جهت تشخیص بی نظمی و تپش قلب فرد در طول شبانه روز استفاده می شود. در این مقاله سعی نموده ایم که به توضیح جامع و مفصل پیرامون هولتر مانیتورینگ نوار قلب بپردازیم، جهت کسب اطلاعات لازم در این زمینه بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. ما را با ادامه مطلب همراهی بفرمایید…
مانیتور هولتر دستگاهی کوچک و پوشیدنی است که ریتم قلب فرد را ردیابی می کند. متخصص قلب ممکن است از بیمار بخواهد یک تا دو روز از مانیتور هولتر استفاده نماید. در این مدت، دستگاه تمام ضربان های قلب را ضبط می کند.
متخصص قلب با استفاده از اطلاعات ضبط شده در مانیتور هولتر متوجه می شود که فرد ریتم قلب دارد یا خیر. اگر نظارت استاندارد هولتر ضربان قلب نامنظم بیمار را ضبط ننماید ، متخصص قلب و عروق ممكن است مانیتور بی سیم هولتر را پیشنهاد كند كه می تواند هفته ها مورد استفاده واقع شود.
برخی از دستگاه های شخصی، مانند ساعت های هوشمند، نظارت بر الکتروکاردیوگرام را ارائه می دهند. بیمار حتما از متخصص خود باید بپرسد که آیا این گزینه برایش مناسب است یا نه.

هولتر مانیتورینگ نوار قلب

پزشک زمانی که علائمی همچون:

• غش کردن
• سرگیجه
• افت فشار خون
• خستگی و کسالت های طولانی مدت
• تپش قلب
مشاهده نماید، انجام هولتر مانیتورینگ نوار قلب را برای بیمار تجویز می نماید.
شایان ذکر است که بگوییم در صورتی که این علائم همراه با استرس باشد و این استرس باعث بی نظمی در ضربان قلب گردد، پزشک به طور مداوم به مدت 24 تا 48 ساعت ضربان قلب را بررسی و ضبط می کند.
الکتروکاردیوگرام یک آزمایش کوتاه و غیرتهاجمی است که از الکترودهای چسبانده شده بر روی قفسه سینه فرد برای بررسی ریتم قلب استفاده می کند.
نکته: اگر قفسیه سینه آقایان دارای موی انبوهی باشد پزشک ممکن است از آنان بخواهد که مقدار کمی مو را بتراشند تا از چسبیدن الکترودها اطمیمنان حاصل شود.
با وجود این، اغلب اوقات دستگاه الکتروکاردیوگرام هیچ بی نظمی در ریتم قلب بیمار را تشخیص نمی دهد. اگر علائم و نشانه های تشخیص دهد که ریتم قلبی گاهی اوقات نامنظم است و ممکن است باعث بیماری شود، متخصص گاهی توصیه می کند که یک مانیتور هولتر را به مدت یک روز یا کمتر استفاده نماید.
باید بگوییم که، مانیتور هولتر ممکن است بی نظمی در ریتم قلب را تشخیص دهد در حالی که دستگاه الکتروکاردیوگرام قادر به تشخیص آن نمی باشد.
اگر فرد ابتلا به بیماری قلبی باشد که خطر ریتم غیرطبیعی قلب را افزایش دهد، پزشک ممکن است که مانیتور هولتر را نیز تجویز کند. متخصص قلب حتی گاهی به بیمار پیشنهاد می دهد که یک یا دو روز از مانیتور هولتر استفاده نماید، البته اگر علائم ضربان قلب غیرطبیعی را نداشته باشد.

دکتر مرجان ثابتی متخصص قلب و عروق در تهران درمان بیماری های قلبی را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره با دکتر مرجان ثابتی و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

آیا هولتر مانیتورینگ عوارض جانبی دارد؟

پوشیدن هولتر مانیتورینگ به غیر از ناراحتی احتمالی یا تحریک پوستی در محل قرارگیری الکترود، خطرات و عوارضی قابل توجهی ندارد.
همچنین مانیتورهای هولتر اغلب تحت تأثیر سایر وسایل برقی قرار نخواهد گرفت. اما در هنگام پوشیدن از آشکارسازهای فلزی، اجاق های مایکروویو، آهن ربا، تیغ برقی و مسواک خودداری شود، زیرا این دستگاه ها می توانند سیگنال الکترودها را به مانیتور هولتر قطع نمایند.

در طول بستن هولتر مانیتورینگ

بستن هولتر مانیتورینگ هیچ گونه درد و ناراحتی ندارد، فرد می تواند در طول شبانه روز از این الکترودها و سیم ها در زیر لباس خود و یا کمربندش متصل نماید، چرا که غیرتهاجمی می باشد. می توان آن را همیشه حتی موقع خواب پوشید.
با بستن هولتر مانیتورینگ می توانید کارهای روزانه را انجام دهید و از متخصص قلب خود جویا شوید که چه مدت زمان لازم است که از آن استفاده کنید. در اغلب مواقع می تواند بین 24 تا 48 ساعت متغیر باشد اما بستگی به بیماری یا دفعات علائم یک مشکل قلبی دارد. یک مانیتور بی سیم هولتر می تواند هفته ها کار کند.
توصیه متخصص قلب و عروق بر این است که دفترچه ای داشته باشید و فعالیت های روزانه خود را در ساعت هایی که از مانیتورینگ استفاده می نماید یادداشت کنید. همچنین علائمی را که در هنگام بستن بر فرد رخ می دهد، همچون: درد در ناحیه قفسه سینه، تنگی نفس یا ضربان قلب را یادداشت کند.
پزشک با در دسترسی از مجموع داده های ضبط شده از فرد مانیتورهولتر به راحتی می تواند مقایسه را اعمال کند و به تشخیص و وضیعیت فرد کمک نماید.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مرجان ثابتی متخصص قلب و عروق

(Visited 225 times, 1 visits today)
امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =

Call Now Buttonتماس با دکتر مرجان ثابتی