۰۲۱۴۴۱۴۰۹۳۶ info@drmarjansabeti.com
دکتر مرجان ثابتی » بیماری های قلبی » مهم ترین علل بروز بیماری های قلبی را بشناسید!
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

مهم ترین علل بروز بیماری های قلبی را بشناسید!

قلب نوعی عضو عضلانی در انسان ها و حیوانات است که خون را از طریق رگ خونی در دستگاه گردش خون به گردش در می اورد و آن را با قدرت و سرعت در درون اندام های بدن پمپاژ می کند.عوامل ایجاد کننده بیماری های قلبی بسته به نوع بیماری متفاوت است.عواملی که ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد ممکن است گاه قابل کنترل ونشات گرفته از رفتار و عادات اشتباه و نادرست انسان باشد و گاه ممکن است عواملی غیر قابل کنترل مثل سن و جنسیت ،نقایص قلبی مادرزادی و …داشته باشد.

در ادامه به بررسی تمام عوامل بروز بیماری های قلبی می پردازیم .

عوامل بروز بیماری های قلبی

• اضافه وزن و نداشتن رژیم و تغذیه مناسب
• نقایص قلبی مادرزادی که فرد با آنها متولد می شود
• سیگار کشیدن
• آلودگی هوا
• دیابت
• کلسترول خون بالا
• مصرف نمک زیاد
• مصرف بیش از اندازه الکل یا کافئین
• استرس
• عوارض برخی دارو های بدون نسخه ، داروهای تجویزی ،مکمل های تغذیه ای و دارو های گیاهی
• ورزش نکردن و نداشتن فعالیت بدنی

در شخصی سالم که دارای قلبی سالم و بی عیب می باشد احتمال ابتلا به یک آریتمی قلبی کشنده بدون وجود یک عامل آغازگر(مانند شوک الکترونیکی و دارو های غیر قانونی ) بسیار پایین است. علت این گفته در درجه اول این است که ، قلب یک فرد سالم به هیچ یک از وضعیت های غیر عادی (مانند وجود ناحیه ای دارای بافت اسکار یا جای زخم) که سبب یک آریتمی می شوند مبتلا نمی نمی شود.با این حال، در قلبی که به یک بیماری مبتلا شده یا شکل آن تغییر کرده است، ممکن است پالس های الکتریکی قلب به خوبی شروع نشده یا در سرتاسر قلب گردش نکنند و احتمال ابتلا به آریتمی ها بیشتر باشد.
با توجه به تغییر سبک زندگی،و وجود تنش ها در زندگی هر فرد، سن بیماران قلبی به حدود 30 سال رسیده است . در مراکز درمانی و کلینیک ها درصد چشم گیری از بیماران قلبی جوانان هستند .

اضافه وزن و نداشتن رژیم و تغذیه مناسب

آنچه سبب بروز بیماری های قلبی می شود ،پیوستن تدریجی رسوبات چربی یا پلاک ها در لایه داخلی دیواره سرخرگ ها می باشد. این رسوبات در عبور خون محدودیت ایجاد کرده که این پدیده را سخت شدن رگ ها یا تصلب شرایین می نامند. این بیماری هیچ علائم واضح و آشکاری ندارد و تا هنگامی که آسیب به سرخرگ ها جدی نشود و جریان خون به قلب محدود نشود باعث ایجاد درد نمی شود و مسدود شدن کامل یک سرخرگ خون رسان به قلب منجر به عارضه حمله قلبی ناگهانی و کشنده می شود و بنابراین برای پیشگیری از تصلب شرایین شامل کاهش فشار خون، دریافت رژیم غذایی کم چرب،کاهش وزن اضافی ترک سیگار می باشد.

لذا باید از غذاهایی که دارای ویتامین های دسته Bو به ویژه اسید فولیک ها هستند مانند کلم برگ، کلم قرمز، گل کلم، کلم بروکسل، بروکلی، ‌شلغم، چغندر، اسفناج، مارچوبه، لوبیا سبز، نخود سبز، لوبیا قرمز، لوبیا چشم بلبلی، نخود خشک و عصاره مخمر استفاده کرد.
مصرف ماهی نیز حداقل دو بار در هفته باعث پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری های قلبی می شود. مواد غذایی سرشار از فیبر مثل غلات و فیبر محلول ،موادغذایی سرشار مواد معدنی و ویتامین ها مثل سبزی ها و میوه ها،استفاده از پروتئین های کم چرب،و همچنین پرهیز از چربی های مضر و محدود کردن استفاده از نمک همراه با غذا ها و … می تواند در پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی بسیار کمک کننده باشد.

نقایص قلبی مادرزادی که فرد با آنها متولد می شود

نقایص مادر زادی قلب به موقعیتی گفته می شود که در آن نوزاد از هنگام تولد با آن رو به رو می شود این نقایص می تواند خفیف (مثل یک سوراخ کوچک در بین حفره های قلب) یا شدید (مثل نقص یا ضعف در قسمتی از شکل قلب). درصد شیوع ناهنجاری قلبی مادرزادی در نوزادان کمتر از یک درصد می باشد و در بین ناهنجاری ها، نارسایی دیواره بطنی (VSD)، نارسایی دیواره دهلیزی (ASD)، باز بودن مجرای شریانی (ASD)، و تترالوژی فالوت (TOF)، در بین ناهنجاری های مادر زادی قلب، بیشترین موارد شیوع در بین نوزادان می باشد.
لذا با توجه به مطالعات انجام شده داشتن برنامه دقیق جهت بررسی بیشتر در ارتباط با عوامل خطر این ناهنجاری ها در دوران بارداری بسیار مورد اهمیت است. زیرا به غیر از عوامل ژنتیکی در ایجاد این نوع ناهنجاری ها عوامل غیر ژنتیکی (مثل تغییرات ژنتیکی و کروموزومی که میتواند از ترکیب ژن ها ایجاد شده، عوامل محیطی ،تغذیه مادر ویا استفاده مادر از دارو و …) نیز دخیل هستند.

سیگار کشیدن

سیگارکشیدن یکی از عوامل به وجود آورنده ناهنجاری های قلبی و عروقی است، سیگار کشیدن باعث کاهش میزان اکسیژن خون می شود و به دیواره رگ های خونی آسیب می زند از جمله ناهنجاری های قلبی از مصرف سیگار می توان به انسداد شریان های قلبی، تشدید تصلب شرایین، افزایش احتمال لخته شدن خون، اختلالات کلسترول خون، افزایش فشار خون، انقباض سرخرگ ها و غیره اشاره کرد .
همچنین نسبت درصد افراد سیگاری در مواجهه با سکته قلبی و احتمال مرگ در آنها بسیار بیشتر از افراد غیر سیگاری است چون سم های موجود در سیگار باعث فلج کردن عضلات قلب شده و تاثیرات مخربی روی قلب دارد .

آلودگی هوا

پروفوسور توماس مونزل(Thomas Münzel) می گوید :ما بیشتر نسبت به گردو غبار احساس احساس نگرانی می کنیم چرا که اندازه این ذرات به کوچکی ویروس ها هستند .هنگامی که مواد فوق پرتویی در معرض استنشاق قرار می گیرند ، فورا از طریق ریه ها وارد خون می شوند و توسط عروق جذب شده و باعث التهاب موضعی می شوند ، این التهاب موضعی در نهایت باعث آترواسکلرز یا همان تصلب شریان بیشتر شده که منجر به بیماری های قلبی و عروقی همانند میوکارد انفارکتوس (myocardial infarction)، سکته قلبی حاد، نارسایی قلبی و آریتمی قلبی (myocardial infarction) می‌شود.

داشتن استرس

اختلالات اضطراب و استرس می تواند نقش بزرگی در ناهنجاری های قلبی داشته باشد. بررسی های گوناگون نشان داده است که 24 تا 31 در صد بیماران قلبی عروقی درگیر استرس و اضطراب هستند وقتی کسی مضطرب باشد بدنش به گونه ای واکنش نشان می دهد که فشاری چند برابر بر قلب او وارد می شود. اضطراب و استرس در موارد بسیار شدید می تواند خطر ایست قلبی ناگهانی داشته باشد .

دکتر مرجان ثابتی متخصص قلب و عروق در تهران درمان بیماری های قلبی و عروقی کودکان و بزرگسالان. جهت مشاوره با دکتر مرجان ثابتی و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

عوارض برخی دارو های بدون نسخه 

از عوارض مصرف خود سرانه داروهای بدون نسخه و مکمل های تغذیه ای و برخی دارو های گیاهی، اختلالات قلبی و در موارد شدید تر، حمله قلبی می باشد.

ورزش نکردن و نداشتن فعالیت بدنی

آیا ورزش کردن برای پیشگیری و معکوس کردن روند بیماری قلبی مفید است؟ مطالعات نشان می‌دهد که پیروی از یک رژیم غذایی سالم و ورزش کردن منظم و مستمر بهترین روش برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی و حتی معکوس کردن روند برخی عواملی است که احتمال ابتلا به این بیماری ‌ها را افزایش می‌ دهند.

نتیجه گیری

بیماری ها و ناهنجاری ها و حمله های قلبی به سن و جنس بستگی نداشته و سعی کنیم برای درگیر نشدن با چنین بیماری هایی عادات و رفتار های بد غذایی و رفتاری خود را اصلاح کنیم. و در صورت مواجهه با هرگونه اختلالات قلبی در اسرع وقت به یک متخصص قلب خوب مراجه کنید.

(Visited 36 times, 1 visits today)
امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =

Call Now Buttonتماس با دکتر مرجان ثابتی