۰۲۱۴۴۱۴۰۹۳۶ info@drmarjansabeti.com
دکتر مرجان ثابتی » بیماری های قلبی » علائم هشدار دهنده بیماری قلبی را جدی بگیرید
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

علائم هشدار دهنده بیماری قلبی را جدی بگیرید

احساس نفس تنگی، گرفتگی سینه، درد دست چپ و یا گرفتن و تیر کشیدن سمت چپ بدن شما را به یاد چه می‏اندازد؟ بیماری قلبی یکی از رایج‏ترین عوامل مرگ و میر در دنیای امروز است. پس یکی از مواردی که باید جدی گرفته شود و در صورت بروز سریعا به پزشک مراجعه شود درد سینه به ویژه در سمت چپ است. عوامل زمینه‏ای مختلف مانند ژنتیک، سابقه خانوادگی، سبک زندگی، چاقی، دیابت و فشار و چربی خون همگی عواملی هستند که در بروز یک مشکل قلبی موثر هستند. ولی چه علامت‏ هایی علائم هشدار دهنده بیماری قلبی هستند؟ در این مقاله به طور خلاصه به معرفی علائم هشدار دهنده بیماری‏ قلبی و مشکلات حاصل از آن در زنان، نوجوانان و… توضیح داده می‏ شود.

علائم بیماری های قلبی را جدی بگیرید

انواع بیماری های قلبی در جوانان

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک

در این میان هیپرتروفیک کاردیومیوپاتی شایع ‏ترین بیماری قلبی جوانان است که در آن شریان‏ های حیاتی در حین ورزش و فعالیت سنگین فشرده می‏شوند و در تغذیه قسمت‏ های مختلف قلب مشکل ایجاد می‏ شود.

سندرم کیو تی (QT syndrome)

سندروم کیو-تی نیز یکی دیگر از ناراحتی ‏های قلب شایع جوانان است که به صورت وراثتی قلب فرد به شکل نامنظم و سریع می‏زند. التهاب عضله قلب در اثر عفونت ویروسی هم از دیگر علائم هشداردهنده قلبی جوانان است.

علائم هشداردهنده بیماری قلبی

یکی از مسائل حائز اهمیت در مورد بیماری ‏های قلبی این است که در بسیاری موارد افراد به طور ناگهانی متوجه انسداد رگ ‏های خود می‏ شوند و حتی در برخی موارد برخی سلول‏ های قلب در اثر عدم خونرسانی آسیب جدی دیده‏ اند. بنابراین لازم است تا به کوچک ترین عوامل نیز توجه شود و در صورت بروز آنها سریعا با یک متخصص قلب و عروق مشورت شود. از جمله مهم ترین علائم هشدار دهنده بیماری قلبی می‏ توان به موارد زیر اشاره کرد:

درد قفسه سینه

وابسته به جنسیت فرد ممکن است علائم هشداردهنده بیماری قلبی به صورت و یا شدت متفاوتی بروز پیدا کند اما درد قفسه سینه در هر دو جنس علامت بسیار هشدار دهنده ‏ای است و به محض بروز باید جدی گرفته شود. در صورتی که درد قفسه سینه خود دردی احساس کردید حتما به متخصص قلب مراجعه کنید و نگرانی خود را برای او تشریح کنید تا با انجام تست ‏های لازم به شما اطمینان خاطر داده شود و یا در صورت هرگونه مشکل هرچه سریع تر تحت درمان قرار گیرید.

سبکی سر و سرگیجه

همانطور که می دانید قلب وظیفه خون‏ رسانی و پمپاژ خون را به عهده دارد. عروق مختلف و رشته ‏های عصبی قلب به مغز متصل شده‏اند و در حالتی که قلب به درستی کار نکند ممکن است مغز سیگنال ‏های درد را در ناحیه سر فعال کند و در نتیجه عرق سرد، گیجی و سبکی سر به دنبال آن ایجاد شود. تفاوت جنسیت در مورد این مسئله تاثیرگذار است. در مورد زنان، گیجی و سبکی سر یکی از علائم هشدار دهنده و جدی ‏تر به شمار می ‏آید.

کاهش توان بدن

یکی از عوامل هشدار دهنده بسیار مهم، کاهش توانایی بدن در کارهای ورزشی روزمره است. به عنوان مثال اگر پیشتر به راحتی چندین پله را بالا و پایین می ‏رفته ‏اید و یا خرید های خانه را به راحتی حمل می‏ کرده ‏اید اما حالا در هر بار راه رفتن دچار تنگی نفس می‏ شود، شما یکی از علائم هشدار دهنده بیماری قلبی را دارید و باید سریعا عملکرد قلب شما با کمک تست ورزش بررسی شود.

علائم هشدار دهنده بیماری های قلبی

سنگین شدن نفس

نفس کم آوردن، سخت شدن تنفس به ویژه در حال کارهای کمی سنگین تر از معمول مانند حمل بار، جز علائم هشداردهنده بیماری قلبی است. قلب شما به شدت شروع به زدن می‏ کند، از روی سینه می ‏توانید آن را حس کنید و تنفس شما با مشکل روبرو می‏ شود این علائم طبیعی نیستند و باید بررسی شوند.

راه های پیشگیری و کنترل بیماری های قلبی عروقی

شاید در فیلم ‏ها و سریال‏ ها دیده باشید فردی به ناگهان زمین می‏افتد و سکته قلبی می ‏کند. اما نکته مهم این است که حمله قلبی همیشه با علامت قلبی بروز پیدا می‏ کند. دردهای مکرر سینه و نفس تنگی علائم هشدار دهنده‏ ای هستند که بسیاری از افراد به سادگی از آن می‏گذرند. نکته مهم این است که قلب شما بارها با این علائم هشدار دهنده بیماری قلبی، با شما صحبت می‏ کند اما این شما هستید که صدای آن را نمی‏ شنوید و به او در درمان و بهبود کمک نمی‏ کنید. پس جه باید کرد؟ چطور می‏ توان صدای قلب خود را شنید؟ اگر چاق هستید، به سلامت خود اهمیت نمی‏ دهید، از غذاهای سالمی استفاده نمی‏ کنید، ورزش را در برنامه روزانه ندارید و بی تحریک هستید و نفس کشیدن برایتان سخت است، از همه مهم تر سابقه بیماری جدی قلبی در خانواده خود دارید شما گروه در خطر محسوب می‏ شوید. از همین لحظه تصمیم بگیرید و بیشتر به سلامت قلب خود برسید. ورزش کنید و تلاش کنید تا وزن اضافی و خوارکی های مضر را حذف کنید.

درمان بیماری های قلبی

تست نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام و دارو درمانی

در صورتی بروز حمله قلبی در فرد در ابتدا با استفاده از نوار قلب و آزمایش بر روی خون شخص، شرایط کلی بیمار سنجیده می ‏شود. در ابتدای کار از موارد ضروری مانند اکسیژن و انتقال خون برای کمک به فرد استفاده می‏ شود و در نهایت از داروهای مختلف برای کمک به شرایط کلی بیمار بهره جسته می‏ شود. داروهای مورد استفاده می‏ تواند داروهای تسکین درد مانند مورفین، داروهای گشاد کننده عروق مانند نیتروگلیسیرین، داروهای ضد لختگی مانند وارفارین و هپارین باشد که بسته به شرایط بیمار و شدت حمله و تجربه و نظر پزشک برای شخص تزریق می‏ شود.

تست نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام

آنژیوگرافی یا آنژیوپلاستی

وابسته به شرایط بیمار ممکن است برای فرد آنژیوپلاستی تجویز شود که در طی آن میزان باز بودن عروق بیمار و خون‏رسانی به بخش ‏های مختلف قلب او سنجیده می‏ شود.

درمان گرفتگی عروق قلب

براساس محله ضایعه عروقی، آناتومی رگ بیمار و شرایط عمومی او از روش ‏های مختلف جهت بازگشایی رگ استفاده می‏ شود. در درجه اول از استندگذاری و یا بالون زدن استفاده می‏ شود. اما اگر شرایط بیمار ایجاب کند از جراحی قلب باز استفاده خواهد شد. در این جراحی به علت برقرار نبودن شرایط بازگشایی عروق با استفاده از روش‏ های ساده ‏تر و یا در حالتی که شرایط بیمار برای به گونه ‏ای است که استفاده از استند و یا بالون باعث باز ماندن طولانی مدت رگ نمی ‏شود (به عنوان مثال بیمار دیابت دارد) از رگ ‏های سالم پا به رگ ‏های گرفته قلب پیوند زده می ‏شود. به این جراحی بای‏ پس گفته می‏ شود چرا که در این جراحی رگ جدید به صورت یک پل از دو سمت رگ گرفته شده جریان خون را به سمت های مختلف قلب هدایت می‏ کند.

باید توجه داشت که افرادی که بالای 75 سال سن دارند، زنان باردار، افراد با تجربه جراحی‏ های مختلف تهاجمی و افرادی که دارای زخم‏ های فعال گسترده هستند نمی ‏توانند از داروهای ضدلختگی خون استفاده کنند.

 

نتیجه گیری

بیش از یک سوم کل مرگ و میر جهان در هر سال به بیماری‏ های قلبی برمی ‏گردد. همه افراد در نزدیکی خود حداقل یک بار با بیماری‏های قلبی، سکته قلبی و درد قلبی مواجه شده‏اند. حال ممکن است خودشان با آن درگیر باشند و یا یکی از افراد نزدیک زندگیشان.

اگر علائم هشداردهنده بیماری قلبی ادامه داشت باید به دکتر مراجعه کنید. پزشک متخصص قلب می‏تواند بهترین مشاور برای شما باشد. باید توجه شود اگرچه سن یک فاکتور بسیار تعیین‏کننده در بیماری قلبی است اما ممکن است جوانان و نوجوانان نیز به بیماری ‏های قلبی مبتلا شوند.

(Visited 121 times, 1 visits today)
امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − یک =

Call Now Buttonتماس با دکتر مرجان ثابتی