۰۲۱۴۴۱۴۰۹۳۶ info@drmarjansabeti.com
دکتر مرجان ثابتی » بیماری های قلبی » علت تنگی نفس و ارتباط آن با بیماری های قلبی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

علت تنگی نفس و ارتباط آن با بیماری های قلبی

تنگی نفس چیست و چرا بروز می کند؟ تنگی نفس علامت مهم دیگری از بیماری قلبی عروقی است، که نشانه ی اولیه بیماری ریوی نیز به حساب می آید. به صورت افزایش آگاهی ناخوشایند از نفس کشیدن تعریف می شود. این امر می تواند در افرادی که فعالیت متوسط تا شدید داشته اند بسته به شرایط، احساس کاملا طبیعی باشد. زمانی که تنگی نفس در حالت استراحت یا با فعالیت اندک رخ می دهد، غیر طبیعی به نظر می رسد. تنگی نفس ممکن است با تعداد زیادی از شرایط غیر قلبی مانند آنمی در نتیجه کاهش ظرفیت حمل اکسیژن، اختلالات ریوی همچون بیماری های ریوی انسدادی یا تحدیدی و آسم، چاقی به دلیل افزایش کارکرد تنفسی و محدود شدن پرشدگی ریه ها و تغییر شرایط همراه شود. در بیمار قلبی عروقی، تنگی نفس به طور تیپیک توسط اختلال عملکرد بطن چپ چه سیستولی و چه دیاستولی، CAD و ایسکمی ناشی از آن یا بیماری های دریچه ای قلب که وقتی شدید شوند که ممکن است منجر به کاهش خروجی قلب شوند، ایجاد می گردد. در موارد اختلال عملکرد بطنی و بیماری دریچه ای، مکانیسم تنگی نفس اغلب شامل افزایش فشار داخل قلبی است که منجر به احتقان عروق ریوی گردد، سپس مایعات به فضای آلوئولی نشت می کنند، تبادل گازی را مختل کرده و موجب تنگی نفس می شوند.

تنگی نفس

تنگی نفس در بیماری های قلبی

مشکلات تنفسی همچنین می توانند ثانویه به کاهش خروجی قلب بدون احتقان عروق ریوی باشند. بیماران اغلب با فعالیت نفس تنگی دارند ولی همچنین می توانند در حالت استراحت در بیمارانی با بیماران قلبی شدید رخ دهد. تنفس کوتاه در حالت استراحت نیز یک علامت در بیماران با ادم ریوی، پلورال افیوژن زیاد، اضطراب یا آمبولی ریه می باشد. بیمار مبتلا به نارسایی سیستولیک یا دیاستولیک بطن چپ، می تواند اختلال حاد تنفسی را در حین خواب، بیان کند.
این مشکل، تنگی نفس حمله ای شبانه PND نام دارد که توسط ادم ریوی که در وضعیت درازکش توزیع می شود، ایجاد می گردد و معمولا ثانویه به نارسایی بطن چپ است. این بیماران اغلب شروع حاد تنگی نفس را به دنبال سرفه های خشن ۲ تا ۴ ساعت پس از به خواب رفتن تجربه می کنند. این امر احساس بسیار ناخوشایندی بوده و منجر می شود که بیمار فورا بلند شود یا از بستر بیرون بیاید. علائم به طور تیپیک ظرف ۱۵ تا ۳۰ دقیقه بهبود می یابند، اما در صورت عدم بهبودی فورا باید به متخصص قلب و عروق مراجعه نمایند. بیماران با نارسایی بطن چپ نیز اغلب از ارتوپنه شکایت می کنند که تنگی نفسی است که فرد در حین وضعیت درازکش تجربه می کند. این مشکل توسط خوابیدن روی چندین بالشت یا خوابیدن در حالت نشسته بهتر می شوند.

دکتر مرجان ثابتی متخصص قلب و عروق در تهران درمان بیماری های قلبی را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره با دکتر مرجان ثابتی و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

بیماران با شروع ناگهانی تنگی نفس ممکن است ادم ریوی ناگهانی را تجربه کنند که تجمع بسیار سریع و حاد مایع در ریه ها می باشد. این امر می تواند با CAD شدید همراه باشد و همچنین ممکن است یک دلیل تنگی نفس در بیماران با آئورت و تنگی شریان کلیوی باشد. تنگی نفس ناگهانی با آمبولی ریه مرتبط است و این علامت به صورت تیپیک با درد پلورتیک قفسه ی سینه و احتمالا هموپتیزی در چنین بیمارانی همراهی دارد. پنموتوراکس می تواند موجب تنگی نفس در همراهی با درد حاد قفسه ی سینه شود. تنگی نفس به دنبال بیماری ریوی در حالت فعالیت وجود دارد، هر چند که در موارد شدید ممکن است در حالت استراحت نیز وجود داشته باشد. این مورد اغلب با هیپوکسی همراهی دارد و توسط استروئیدهای تجویز شده توسط پزشک بهبود می یابد.
تنگی نفس همچنین ممکن است معادل آنژین باشد. تمام بیماران با CAD درد قفسه سینه آنژینی تیپیک را نشان نمی دهند. تنگی نفس که با فعالیت یا استرس های عاطفی رخ می دهد، با استراحت بهتر می شود و از نظر مدت زمان کوتاه است، ممکن می باشد که تظاهری از CAD قابل توجه باشد. این نوع از تنگی نفس نیز معمولا باید زیر نظر متخصص قلب و با تجویز برخی داروها صورت گیرد، از جمله داروها می توان به نیتروگلیسرین اشاره نمود که باعث بهبودی است.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
(Visited 9 times, 1 visits today)
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

Call Now Buttonتماس با دکتر مرجان ثابتی