۰۲۱۴۴۱۴۰۹۳۶ info@drmarjansabeti.com
دکتر مرجان ثابتی » بیماری های قلبی » تشخیص حمله قلبی و درمان آن
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

تشخیص حمله قلبی و درمان آن

حمله قلبی که نام دیگر آن انفارکتوس، نیز می باشد، هنگامی اتفاق می افتد که به بخشی از عضله قلب، خون رسانی محدود گشته و در نتیجه اکسیژن رسانی به سلول ها با اختلال مواجه می گردد. اکثر مواقع حمله قلبی با درد شدید قفسه همراه می باشد، لیکن در مواردی ممکن است که این عارضه به شکل دیگری بروز نماید. حمله قلبی با هر نشانه و شدتی باید جدی گرفته شود. در صورت اقدام درمان به موقع، شانس زندگی و سلامت فرد در حملات شدید افزایش چشمگیری خواهد داشت. لذا در این مقاله سعی به شرح روش های تشخیص حمله قلبی و راه های درمان آن پرداخته شده است. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

تشخیص حمله قلبی و درمان آن

در حال حاضر بروز حملات قلبی در بین تمامی افراد شایع شده است، به طوری که دیگر نمی توان این عارضه را تنها در افراد مسن دید، اکنون بسیاری از جوانان نیز آن را تجربه می کنند. شاید دیده باشید، افرادی را که اظهار می کنند یک سکته قلبی را رد کرده اند و یا حتی افرادی که نتوانسته اند از این حملات جان سالم به در برند. بنابراین پرداختن به علائم و نشانه های این حملات و راه های تشخیصی آن می تواند برای شما و هزاران خواننده دیگر این نوشتار بسیار مفید می باشد. پیشنهاد می کنیم اطلاعات خود در این زمینه بالا ببرید تا در صورت مشاهده فردی که به این حملات دچار شده است بتوانید به وی کمک کنید.

حمله قلبی چیست؟

همه آن چیزی که می تواند یک سکته قلبی را تعریف کند مسدود شدن جریان خون منتهی به قلب است. انسداد خون اغلب موجب انباشت چربی و کلسترول شده که مانع از به جریان درآمدن خون می شوند.

حمله قلبی در سه نوع انفارکتوس میوکارد با صعود قطعه ST (STEMI )، انفارکتوس میوکارد بدون صعود قطعه ST (NSTEMI ) و اسپاسم عروق کرونر یا آنژین ناپایدار می باشد. این موارد بسته به نوع انسداد عروق می باشد برای مثال انسداد کامل عروق کرونر بدین معناست که شما با یک حمله قلبی از نوع STEMI مواجه هستیدو انسداد جزئی عروق به معنای بروز حمله قلبی NSTEMI است.

درمان-حمله-قلبی

مزایای درمان حمله قلبی

با اقدام به موقع به جهت درمان قلبی می توان از بسیاری از عارضه ها نظیر نارسایی قلبی، آریتمی قلبی، غش کردن، مرگ و ایجاد آسیب های درمان ناپذیر در قلب را جلوگیری نموده و از مرگ احتمالی جلوگیری نمود. در درمان حمله قلبی معمولا از تکنیک هایی به جهت انتقال جریان خون به سمت بخشی از قلب که در حین حمله قلبی آسیب دیده است، می گردد و با این روش تلاش به احیا سلول های آسیب دیده می شود.

سکته قلبی شدید چیست؟

سکته قلبی در صورتی که منجر به ایجاد آسیب زیادی به قلب گردد، نوع شدید می باشد. در سکته قلبی شدید رگ های کرونر مسدود گشته و خون رسانی با مشکل مواجه می گردد. در سکته قلبی شدید نارسایی قلبی، آریتمی قلبی، غش کردن، مرگ و ایجاد آسیب های درمان ناپذیر در قلب ممکن است اتفاق بیافتد. در سکته قلبی شدید، احتمال وقوع حمله قلبی دوم بسیار بالا می باشد.

علائم حمله قلبی

از علائم و نشانه های حملات قلبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تنگی نفس
 • احساس درد و فشار در قفسه سینه
 • حالت تهوع
 • سوءهاضمه
 • احساس سوزش در معده
 • عرق سرد
 • بروز خستگی
 • سرگیجه های ناگهانی

باید توجه داشته باشید این نشانه ها در همه افراد یکسان نبوده در همه آن ها به شکل یکسانی بروز نخواهد کرد. ممکن است فردی درد بیشتری را تجربه کند و فردی دیگر خیر. حتی ممکن است افرادی نشانه های حملات قلبی را به شکل ناگهانی تجربه کنند و یا تا ساعت و یا هفته ها آن ها را احساس کنند. آنژین ممکن است در برخی افراد رخ دهد، به این معنا که فرد در قفسه سینه احساس درد کند، اما با استراحت از این علامت کاسته شود.

مزایای درمان حمله قلبی
هزینه-درمان-حمله-قلبی

چه عواملی می تواند بروز حمله قلبی را افزایش دهد؟

برخی عوامل وجود دارند که می توانند عامل خطر ساز و یا زمینه ساز بروز سکته قلبی شود. این عوامل عبارت اند از:

 • سن: افرادی که در سنین بالای 45 سال قرار دارند بیشتر در معرض حملات قلبی خواهند بود.
 • استفاده از توتون و تنباکو: افرادی که به شکل طولانی مدت در معرض دود این مواد قرار دارند، شانس بیشتری برای بروز سکته قلبی خواهند داشت. تاثیر سیگار بر قلب از مواردی می باشد که حتما باید در مورد آن اطلاع داشته باشید.
 • فشار خون بالا: وجود فشار خون بالا در افراد، یکی دیگر از عوامل خطر ساز در ابتلا به حملات قلبی خواهد بود. این عامل می تواند با دیابت، افزایش وزن و کلسترول بالا همراه باشد.
 • سندرم متابولیک: این عارضه در مواقعی دیده می شود که فرد دارای چاقی، فشار خون بالا و قند خون باشد.
 • سابقه خانوادگی: وجود تجربه حملات قلبی توسط افراد خانواده می تواند فرد را نیز مستعد تجربه این حملات کند.

از دیگر عوامل خطر ساز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نحوه تشخیص حمله قلبی

انجام برخی آزمایشات در مراحل اولیه بروز حمله قلبی بسیار حائز اهمیت است، مانند آزمایش الکتروکاردیوگرافی که باید پس از 10 دقیقه از پذیرش بیمارستان روی بیمار انجام شود. همچنین از آزمایش خون نیز طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از شروع علائم نیز استفاده می گردد. همچنین می توان از تست هایی نظیر اکوکاردیوگرام، عکس اشعه ایکس از قفسه سینه، تصویربرداری هسته ای و آنژیوگرافی عروق کرونر استفاده می گردد.

راه درمانی برای بروز حملات قلبی

برخی دارو ها می تواند موجب کاهش تجربه حملات قلبی در افراد شود. بنابراین افرادی که در معرض این حملات قرار دارند، می توانند با مراجعه به پزشک درباره راه های پیشگیری از حملات قلبی توصیه هایی را دریافت کنند. برای اینکه بتوان مانع از بروز حملات قلبی شد باید این نکات توجه کنید:

 • اگر از مواد مخدر استفاده می کنید و یا سیگار می کشید باید آن ها را ترک کنید.
 • اگر دچار اضافه وزن هستید می بایست وزن خود را به وزن متعادل برسانید.
 • اگر از انجام فعالیت های ورزشی امتناع می کنید باید برای این مورد وقت بگذارید.
 • اگر دارای رژیم غذایی نامناسب و چرب هستید باید به سرعت در آن اصلاحاتی را در نظر بگیرید.

در صوتی که فرد دچار حمله قلبی شود در بیمارستان از دو روش برای درمان نشانه ها استفاده می کنند

 • دارو درمانی شمال داروهای آسپرین، مسدود کننده های بتا، استاتین، مهار کننده های ACE و روغن ماهی می باشد.
 • استفاده از جراحی جهت باز گرداندن خون به قلب

هر یک از این شیوه ها بسته به نوع حمله قلبی و شدت آن مورد استفاده قرار می گیرد.

روش های غیر دارویی درمان حمله قلبی

روش های غیر دارویی درمان حمله قلبی شامل روش های انجام آنژیوگرافی عروق کرونر، آنژیوپلاستی یا استنت گذاری و جراحی بای پس عروق کرونر می باشد که انتخاب این روش ها بسته به حاد بودن مشکل و تشخیص پزشک می باشد. اگر مایل هستید که بیشتر راجع به اینکه آنژیوگرافی قلب چگونه انجام می شود؟ بدانید حتما مقاله آنرا مطالعه نمایید. همچنین همه چیز درباره استنت قلب نیز از موارد درمانی است که باید به آن توجه شود.

اقدامات پس از درمان سکته قلبی

درمان سکته قلبی  شدید هم چنین شامل داروهایی است که حتی پس از ترخیص از بیمارستان باید آن ها را مصرف کنید. این داروها به بهبود جریان خون به قلب ، جلوگیری از لخته شدن و کاهش خطرات حمله قلبی دیگر کمک می کنند. این داروها شامل موارد زیر است:

 • آسپرین
 • مسدود کننده های بتا
 • استاتین
 • مهار کننده های ACE
 • روغن ماهی
علائم-حمله-قلبی

آیا فرد پس ازحمله قلبی بهبود می یابد؟

در پاسخ به این سوال باید بیان کنیم که میزان آسیب حمله قلبی بستگی به نشان های اولیه و میزان شدت حمله دارد. برای برخی افراد ممکن است علائم حمله قلبی تا چند هفته و برای برخی تا چند ماه به  طول انجامد.

هزینه درمان حمله قلبی

روش و پروسه درمان برای حمله قلبی از نوع STEMI با نوع NSTEMI متفاوت است. بنابراین هزینه درمان بسته به نوع بیمارستان، حاد بودن سکته، تخصص پزشک و پوشش بیمه متفاوت می باشد.

کلام آخر

اگر به تازگی دچار حملات قلبی شده اید و بیم تجربه دوباره آن را دارید و یا اطرافیان شما این حملات را تجربه کرده اند، شما می توانید با نشانه هایی که در بالا بیان شد احتمال تشخیص این عارضه را در صورت بروز مجدد دهید. به یاد داشته باشید اولین و مهمترین اقدامی که می توانید برای افرادی که دچار حملات قلبی شده اند انجام دهید، داشتن آرامش است. شما باید با دیدن علائم سکته قلبی با اورژانس تماس گرفته و تمامی علائم مشاهده شده را انتقال دهید.

حملات قلبی را نمی توان به شکل سهل انگارانه نگاه کرد، این حملات نشانه ای از وجود اختلال در سیستم جریان خون رسانی به قلب دارد که باید به شکل جدی مورد بررسی قرار گیرد، پس با رفع شدن و پایان یک حمله قلبی پیگیری آن را پشت گوش نیندازید.

(Visited 281 times, 1 visits today)
امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 2]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − چهار =

Call Now Buttonتماس با دکتر مرجان ثابتی