۰۲۱۴۴۱۴۰۹۳۶ info@drmarjansabeti.com

تاثیر استرس بر بیماری های قلبی چیست؟

تاثیر استرس بر بیماری های قلبی چیست؟

استرس چه نقشی در بیماری های قلبی دارد؟ آیا استرس می تواند موجب ایجاد بیماری های قلبی شود؟ تاثیر استرس بر بیماری های قلبی چگونه است؟

استرس موجب افزایش احتمال ابتلا به بیماری قلبی می شود

استرس و اضطراب بخش جدایی ناپذیر از زندگی است. همه ی ما در طول شبانه روز ممکن است با شرایطی استرس زا مواجه شویم، اگر نتوانیم این شرایط را مدیریت کنیم، مستعد به وجود آمدن مشکلات احساسی، روانی و قلبی می باشیم. بنابراین می توانیم بگوییم تاثیر استرس بر بیماری های قلبی مسئله ای انکار ناشدنی است. در این مقاله به بررسی این مسئله از دیدگاه یک متخصص قلب خوب در تهران می پردازیم.

استرس چگونه موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی می شود؟

استرس به خودی خود می تواند یک خط و یک عامل تهدید کننده باشد. حتی می توانیم بگوییم سطوح بالای استرس می تواند موجب بیماری های خطرناکی مانند کلسترول بالا و یا فشار خون بالا شود. بنابراین اگر استرس شما بالا باشد در نتیجه فشار خون شما بالا می رود. اگر استرس شما بالا باشد در نتیجه بدن شما هورمون های ناسالم استرس مانند آدرنالین و کورتیزول را بیشتر و در سطوح بالا ترشح می کند. همچنین مطالعات نشان می دهد استرس با لخته شدن خون که خود سبب خطر حمله ی قلبی است، ارتباط نزدیکی دارد. هورمون آدرنالین به خودی خود یک هورمون خطرناک نیست اما سطح بالای آن می تواند مشکل ساز باشد. هنگامی که سطح استرس بالا باشد در نتیجه آدرنالین بیشتری ترشح می شود و بالا بودن سطح این هورمون موجب بالا رفتن ضربان قلب و همچنین فشار خون بالا می شود.

استرس موجب اتفاقات به صورت زنجیره وار می شود. هنگامی که شما در شرایطی استرس زا قرار می گیرید، بدن شما هورمون آدرنالین را ترشح می کند که در واقع واکنشی از جانب بدن به شرایط استرس زا است. این هورمون موجب می شود تا تنفس شما تند تر شود و قلب شما تند تر بتپد. در نتیجه فشار خون شما بالا می رود.

استرس مزمن موجب می شود به دیواره های شریان شما آسیب برسد. چرا که استرس مزمن موجب می شود تا ضربان قلب و فشار خون به صورت مزمن بالا باشند در نتیجه دیواره های شریان ها دچار آسیب شوند. علاوه بر این در رابطه با تاثیر استرس بر بیماری های قلبی باید بگوییم، استرس مزمن موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن و همچنین سردرد یا بیماری های معده می شود.

بیشتر بخوانید:

تاثیر نمک بر بیماری های قلبی

چه چیزی موجب استرس می شود؟

هر شرایطی که موجب بروز هیجان شود می تواند استرس زا باشد. شرایط خاصی می توانند موجب استرس شوند. شرایطی مانند مرگ یک عزیز، فشار های محیط کار یا تحصیل، فشار های روانی محیط زندگی و … ، همگی می توانند موجب بروز استرس مزمن شوند.

چگونه با استرس مقابله کنیم؟

اولین و مهم ترین گام برای مقابله با استرس شناسایی علت استرس است. بعد از آن که علت استرس شناسایی شد، شما می بایست تکنیک هایی را بیاموزید که بتوانید با استفاده از آن ها محیط و شرایط استرس زا را مدیریت کنید. تکنیک های زیادی وجود دارند که شما با استفاده از آن ها می توانید با استرس مقابله کنید. مهم ترین تکنیک هایی که می توان با استفاده از آن ها تاثیر استرس بر بیماری های قلبی را مدیریت کرد، به شرح زیر هستند:

  • مصرف بیش از حد الکل یا غذا می تواند موجب افزایش استرس شود بنابراین پرهیز از الکل و پرهیز از پرخوری می تواند موجب کاهش استرس شود.
  • قاطع باشید. نه گفتن یکی از بهترین مهارت هایی است که می تواند استرس شما را به طرز چشمگیری کاهش دهد. شما مجبور نیستید خواسته های دیگران را تحت هر شرایطی برآورده سازید. بنابراین با نه گفتن به موقع از استرس خود بکاهید.
  • از سیگار دوری کنید. نیکوتین یک محرک است که موجب می شود علائم ناشی از استرس بیشتر بروز کنند.
  • ورزش کنید. ورزش کردن سبب می شود تا بدن شما هورمون اندروفین را بیشتر ترشح کند. هورمون اندروفین موجب می شود شما احساس بهتری داشته باشید و همچنین نگرش شما مثبت باشد. ورزش کردن صحیح برای کسانی که از بیماری های قلبی رنج می برند بسیار مفید است.
  • از محیط های استرس زا دوری کنید. محیط های استرس زا و یا کسانی که موجب استرس شما می شوند را کنار بگذارید.
  • تمدد اعصاب و یوگا را تمرین کنید. یوگا و تمدد اعصاب موجب می شوند تا شما اعصاب راحت تری داشته باشید و استرس شما به طرز چشمگیری کاهش یابد.
دکتر مرجان ثابتی متخصص قلب و عروق در تهران درمان بیماری های قلبی را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره با دکتر مرجان ثابتی و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

 

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + هجده =

Call Now Button