۰۲۱۴۴۱۴۰۹۳۶ info@drmarjansabeti.com
دکتر مرجان ثابتی » بیماری های قلبی » انواع بیماری های قلبی را بشناسیم
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

انواع بیماری های قلبی را بشناسیم

انواع بیماری های قلبی را بشناسیم

قلب از مهمترین اعضای بدن به شمار می آید و به عنوان عضوی شگفت انگیز در بدن مسوولیت حساسی را بر عهده دارد. زمانیکه این عضو مهم بدن با مشکل روبرو می شود، ممکن است، مشکلاتی نیز در دیگر اعضای بدن به وجود بیاورد. بیماری های قلبی همانطور که از نامش برمی آید، به بیماری گفته می شود که منجر به نقص یا مشکل در عملکرد قلب و عروق قلبی می شود.

بیماری های قلبی، طیف گسترده ای دارد که در این مقاله تلاش می کنیم از زبان دکتر مرجان ثابتی؛ متخصص قلب در غرب تهران مهمترین آن را به شما معرفی کنیم.

حمله قلبی

یکی از شایع ترین بیماری های قلبی، حمله قلبی یا سکته قلبی است. «کرونر» به عنوان سرخرگ اصلی قلب، وظیفه خونرسانی به قلب را برعهده دارد. زمانی که چربی و کلسترول در سرخرگ اتفاق می افتد منجر به اختلال عروق، بسته شدن رگ ها و تشکیل لخته خون در قلب می شود که حمله قلبی یا سکته قلبی را در پی دارد.

بیماری های قلبی

تنگی دریچه میترال

دریچه میترال (گرفتگی دریچه میترال) از دریچه های اصلی قلب است که انتقال خون بین حفره های قلبی را کنترل می کند. زمانی که انتقال خون به بطن چپ با اختلال مواجه شود، خون رسانی کاهش می یابد و باعث تنگی دریچه میترال می شود. اگر این عارضه به موقع درمان نشود، می تواند منجر به عوارض جدی شود.

تنگی نفس، خستگی زیاد، تپش قلب، متورم شدن پا، سرفه های شدید و مزمن، درد قفسه سینه، غش و یا سرگیجه های شدید از علائم بیماری تنگی دریچه میترال به شمار می آیند.

آریتمی قلب (Arrhythmia)

این عارضه به اختلال در ریتم قلب گفته می شود که عملکرد نادرست پالس های قلبی منجر به تپش های نامنظم، خفیف یا شدید می شود. تپش نامنظم قلبی باید جدی گرفته شود و در صورت سهل انگاری می تواند به مرگ نیز بیانجامد. این بیماری با علائمی نظیر تنگی نفس، تعرق بالا، ضربان قلب تند و کند، سرگیجه، درد در قفسه سینه و حالت های بیهوشی خود را نشان می دهد.

نقص مادرزادی  (Congenital Heart Defect)

مشکلاتی ساختاری که از دوران تولد در نوزاد وجود دارد، با عنوان بیماری های قلبی مادرزادی شناخته می شود که به عنوان یکی از عارضه های شایع در حوزه بیماری های قلبی است. این بیماری که اغلب اوقات در سه ماهه اول بارداری مادر اتفاق می افتد، ناهنجاری در ساختار یا عملکرد قلب را به دنبال دارد. این بیماری در بیشتر اوقات در همان دوران بارداری مادر یا پس از تولد توسط متخصص قلب تشخیص داده می شود. نقص مادرزادی قلبی به سه نوع اصلی نقص دیواره قلبی، نقص انسداد و عارضه قلبی سیانوتیک شناخته می شود. نوزادانی که دچار بیماری قلبی هستند، تنفس های مداوم و سریع، تنگی نفس، رنگ بنفش بر روی لب یا ناخن، تغذیه نامناسب و کم، شاخص وزنی بد یا رو به پایین و عفونت ریه دارند.

روماتیسم قلبی

روماتیسم قلبی بیماری است که سن نمیشناسد و از کودکی تا بزرگسالی را میتواند در بر بگیرد. حتی در افراد 5 تا 15 ساله این بیماری بیشتر اتفاق می افتد. به زبان ساده تر اگر بخواهیم بگوییم زمانی که دریچه قلب چروکیده و جمع می شود، بیماری روماتسیم قلبی به وجود می آید. در نیمی بیشتر از موارد این بیماری در افرادی اتفاق می افتد که سابقه تب روماتیسمی داشته اند. در صورت بروز این بیماری، عملکرد دریچه های قلب با مشکل مواجه می شود که تنگی دریچه میترال قلب را باعث می شود. درد قفسه سینه، متورم شدن پا، مچ دست یا معده، خستگی زیاد، درد در ناحیه سینه، تپش در قفسه سینه و قلب از علائم مهم این بیماری هستند.

کاردیومیوپاتی (Cardiomyopathy)

نارسایی قلبی و کاردیومیوپاتی، بیماری عضلانی قلب است. این نارسایی در واقع زمانی اتفاق می افتد که قلب به اندازه نیاز بدن، در پمپاژ کردن خون با اختلال مواجه شود و در هنگام تپیدن قلب، مملو از خون نباشد. بیماری هایی مانند فشارخون بالا و یا عارضه در دریچه قلب می تواند بیماری کاردیومیوپاتی را در پی داشته باشد.

کاردیومیوپاتی به چهار نوع مختلف تقسیم بندی می شود. كارديوميوپاتي كامل، کاردیومیوپاتی هیپرتروفی، دیستپلازی بطن راست راست (ARVD) و كارديوميوپاتي محدود كننده از انواع این بیماری هستند.

تنفس سخت، متورم شدن پا و مچ پا، سرفه در حالتی که حتی فرد نشسته یا دراز کشیده است، خستگی، درد یا فشار بر روی قفسه سینه، سرگیجه، غش و ضربان سریع قلب از علائم و نشانه های این بیماری هستند.

اندوکاردیت عفونی قلب

این بیماری یک عفونت جدی در قلب تلقی می شود که در برخی از مواقع خطر مرگ را به دنبال دارد. در پی این عارضه، با تجمع باکتری ها یا قارچ هایی که از قسمت های دیگر بدن به ویژه دهان اتفاق می افتد، آنها در خون پخش شده و اختلالاتی در داخل اتاق قلب و دریچه های قلب به وجود می آید. این بیماری در افرادی که مواد مخدر استفاده می کنند، بسیار شایع است. علائمی نظیر تب و لرز، درد مفاصل و ماهیچه، تعرق شبانه، درد قفسه سینه هنگام تنفس، متورم شدن پا و شکم و تغییر و سرو صدا در ضربان قلب، کاهش وزن نامشخص، مشاهده خون در ادرار در این نوع از بیماری بسیار شایع است.

دکتر مرجان ثابتی متخصص قلب و عروق در تهران درمان بیماری های قلبی را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره با دکتر مرجان ثابتی و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

تنگی دریچه آئورت

اصلی ترین سرخرگ بدن، سرخرگ «آئورت» نام دارد. زمانی که مقدار عبور خون از بطن چپ به داخل سرخرگ آئورت کم می شود، قلب را مجبور می کند که برای پمپاژ خون به بدن سخت تر کار کنند و در نهایت به تنگه دریچه آئورت منجر شود. این عارضه که بیشتر در مردان اتفاق می افتد، زمانی که بررسی می شود اغلب ریشه مادرزادی در آن پیدا می شود. مشکل در تنفس، ضربان قلب شدید، نارسایی احتقانی قلب، سرگیجه یا غش، درد در قفسه سینه  و یا تجمع مایع در ساق پا باشد از علائم شایع بیماری تنگی دریچه آئورت به حساب می آید.

آنژین (Angina)

این بیماری به دردی گفته می شود که در اثر کاهش جریان خون به عضله قلب اتفاق می افتد. با این کاهش خون رسانی، قلب هنگام فعالیت به اکسیژن بیشتری نیاز دارد که در نهایت احساس سنگینی یا درد قفسه سینه را در پی دارد.

درد، حس فشار و سوزش در قفسه سینه، درد در نواحی بازو، گردن، چانه، شانه و حتی کمر، حالت تهوع، خستگی، تنگی نفس، تعرق از علائم شایع آنژین قلبی است.

برای تشخیص هر یک از این بیماری ها و درمان مناسب برای آن وجود یک متخصص قلب خوب به عنوان قدمی اصلی و اساسی به شمار می آید. در صورت تمایل می توانید به مطب دکتر مرجان ثابتی، متخصص قلب در غرب تهران مراجعه کنید.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مرجان ثابتی متخصص قلب و عروق

(Visited 23 times, 1 visits today)
امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =

Call Now Buttonتماس با دکتر مرجان ثابتی