۰۲۱۴۴۱۴۰۹۳۶ info@drmarjansabeti.com
دکتر مرجان ثابتی » تشخیص و درمان » همه چیز درباره استنت قلب
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

همه چیز درباره استنت قلب

استنت گذاری در قلب بخشی از مراحل درمانی آنژیوپلاستی می باشد که دیواره های شریان قلب را حمایت کرده و به منظور گرفتگی مجدد عروق انجام می شود. در ادامه به اوناع استندها، دلایل استفاده از آن ها، عوارض و مراقبت های بعدی آن می پردازیم.

استنت قلب چیست؟

استنت یک لوله باریک ساخته شده از پلاستیک و یا فلز می باشد، که پزشک از آن در باز کردن رگ مسدود شده استفاده می کند تا جریان خون مجدد برقرار شود. بیماران قلبی که تحت عمل جراحی آنژیوپلاستی قرار گرفته اند، نیازمند قرار دادن استنت در شریان های مسدود شده خود هستند. به طور معمول زمانی که شریان به کمک بالون باز شده باشد از استنت درون شریان ها استفاده می شود. زمانی که استنت داخل شریان ها قرار می گیرد از دیواره های شریان حمایت می کند و از باریک شدن مجدد شریان بعد از آنژیوپلاستی جلوگیری می کند.

کاربرد استنت قلب چیست؟

زمانی که پلاک های خونی باعث گرفتگی در رگ ها شده اند و باعث مسدود شدن جریان خون می شوند، از استنت ها برای برطرف کردن این مشکلات استفاده می شود. مسدود شدن شریان قلب اتفاقی خطرناک می باشد که ممکن است منجر به مرگ شخص شود که در این زمان بهترین متخصص قلب باید در سریع ترین زمان ممکن رگ را باز کرده و جریان خون را راه اندازی کند.

استنت گذاری برای چه کسانی مناسب است؟

پزشکان قبل از انجام این عمل، آزمایش هایی را از بیمار جهت بررسی وضعیت جسمانی و سلامت بیمار می گیرند. پس از انجام آزمایشات و بررسی نتایج آن در صورت امکان متخصص قلب و عروق این عمل را برای بیمار تجویز می کند. آزمایشات انجامی قبل از عمل عبارتند از آزمایش خون، اکوکاردیوگرافی، آنژیوگرافی و تصویربرداری های مختلف.

نحوه گذاشتن استنت قلب

در این بخش مراحل استنت گذاری را شرح می دهیم.

استنت بر روی بالن سوار شده است و در نوک کاتتر یا همان لوله هدایت کننده قرار دارد. در مرحله اول این استنت از طریق شریان به محلی که مسدود شده است هدایت می شود.

در محلی که دچار گرفتگی و انسداد شده است بالن باد می شود و استنت گشاد شده و در درون شریان ثابت می شود. استنت به طور دائمی درون شریان قرار می گیرد تا آن را باز نگه داشته و از گرفتگی مجدد آن جلوگیری کند. زمانی که استنت جای گذاری شد، کاتتر و بالون خارج شده و تصاویر بیشتری برای مشاهده چگونگی جریان خون از داخل شریان گرفته می شود.

آمادگی لازم قبل از استنت گذاری

مراقبت های لازم قبل از استنت گذاری به محل قرار گیری استنت بستگی دارد. برخی از مراقبت های لازم عبارتند از:

 • اگر بیمار از دارویی استفاده می کند باید پزشک خود را در جریان بگذارد. زیرا ممکن است پزشک تشخیص دهد تا برخی از داروهای مصرفی را قطع کنید.
 • از کشیدن سیگار خودداری کرده و مصرف آن را قطع کنید.
 • از نوشیدن مایعات زیاد، در شب قبل از استنت گذاری غافل نشوید.
 • از مراقبت ها و محدودیت های قبل از عمل، از پزشک خود سوال کنید.

 مراقبت های بعد از استنت گذاری

 • ممکن است بیمار پس از استنت گذاری یک روز در بیمارستان بستری شود تا تحت نظارت باشد. در اغلب موارد بیمار یک هفته بعد از آنژیوپلاستی و استنت گذاری  به فعالیت های روزانه خود باز می گردد.
 • بعد از استنت گذاری به منظور پاک سازی بدن از ماده ی حاجب، مقدار زیادی آب بنوشید.
 • پس از استنت گذاری تا چند روز از انجام فعالیت ها و حرکات ورزشی شدید اجتناب کنید.
 • از بلند کردن اجسام سنگین اجتناب کنید.
 • در مورد محدودیت های فعالیتی و مراقبت های بیشتر از پزشک و یا پرستار خود سوال کنید.
 • از کشیدن سیگار خودداری کنید.

عوارض احتمالی استنت قلب چیست

هر عمل جراحی ممکن است با خطراتی همراه باشد که استنت گذاری نیز مانند جراحی های دیگر ممکن است با خطرات و عوارضی همراه باشد. از عوارض احتمالی این جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • قبل از وارد کردن کاتتر، برای تصویر برداری از شریان ها از ماده ای به نام حاجب که از ید تشکیل شده است، استفاده می شود که ممکن است بیمار به این ماده واکنش آلرژیک نشان دهد.
 • ایجاد مشکلات تنفسی
 • درد در قفسه سینه
 • احتمال خونریزی های بیش از حد
 • احتمال حمله قلبی
 • رشد بسیار زیاد بافت زخم و احتمال ایجاد لخته

توجه داشته باشید که در صورت حساسیت بیمار به ید، باید قبل از جراحی متخصص قلب و عروق را از این موضوع مطلع کند، که در صورت وجود حساسیت در بیمار، تیم پزشکی از روشی دیگر برای تصویر برداری گردش خون استفاده می کنند.

عمر استند قلب

استنت های قلبی از جنس فلز لخت می باشند که مادام العمر هستند. سلول های کنار استنت رشد کرده و استنت را در محل خود ثابت نگه می دارند. اما تنها ثابت ماندن استنت در محل برای عمر دائمی آن کافی نیست. در برخی از موارد که بسیار نادر می باشند، بعد از استنت های دارویی ممکن است گرفتگی مجدد در شریان اتفاق بیافتد. که در این موارد از بالون زدن و یا استنت گذاری مجدد استفاده می شود. احتمال خطر باریک شدن رگ بعد از استنت گذاری حدود 2 الی 3 درصد می باشد.

برای جلوگیری از مسدود شدن و باریک شدن رگ باید به توصیه های پزشک متخصص را به دقت عمل کنید.

برخی از مراقبت های لازم بعد از عمل در این مقاله ذکر شده است.

نتیجه گیری:

در این مقاله متوجه شدیم که استند گذاری فرآیندی است که بعد از عمل آنژیوپلاستی قلب برای جلوگیری از مسدود شدن مجدد شریان استفاده می شود.

پس از استنت گذاری ممکن است بیمار به مراقبت های دراز مدت نیازمند باشد که معمولا از داروهایی مانند آسپرین برای کاهش خطر لخته در استنت استفاده می شود.

(Visited 56 times, 1 visits today)
امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × پنج =

Call Now Buttonتماس با دکتر مرجان ثابتی